Průmyslu v Praze v 1. čtvrtletí stouply tržby, v ČR klesly

Průmyslovým podnikům v Praze v prvním čtvrtletí stouply tržby, zatímco v celé republice klesly. Pražské firmy si polepšily meziročně o 7,4 procenta, utržily 88,4 miliardy korun. Vyšší tržby zaznamenaly ještě firmy v Královéhradeckém kraji, v ostatních regionech klesaly. V prvním čtvrtletí, kdy v Česku propukla pandemie koronaviru, klesly průmyslovým podnikům v celé republice tržby o 3,7 procenta na 927,2 miliardy. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Praha si nadále drží třetí příčku mezi průmyslovými kraji. Jedničkou zůstal Středočeský kraj s automobilovou výrobou, tamnímu průmyslu klesly tržby o 1,8 procenta na 202,8 miliardy korun. Dvojkou je Moravskoslezský kraj s tržbami 121,5 miliardy, tamní průmyslové podniky ale zaznamenaly propad tržeb o více než desetinu. Hlubší propad byl jen v Plzeňském a Jihomoravském kraji.

Zaměstnanci pražských průmyslových podniků nadále zůstávají nejlépe placenou pracovní silou v českém průmyslu. V prvním čtvrtletí mzda meziročně stoupla o 8,5 procenta, jejich průměrný hrubý měsíční výdělek dosáhl 47.294 korun. Dotahují se na ně zaměstnanci ve Středočeském kraji, kteří měli za práci v oboru na výplatních páskách zhruba o 4700 korun méně než pražští pracovníci. V celostátním průměru byla měsíční mzda v průmyslu meziročně o 5,6 procenta vyšší a činila 36.731 Kč. Nad celorepublikovým mzdovým průměrem byl kromě Prahy a středních Čech ještě Ústecký kraj.

Statistici v prvním čtvrtletí v Praze sledovali 219 průmyslových podniků se sto a více zaměstnanci. Ke konci března zaměstnávaly 80.136 lidí, což je mezi kraji čtvrtý nejvyšší počet. V celém Česku bylo průmyslových podniků 2326 a zaměstnávaly 842.406 lidí. Jediným krajem, kde průmyslovým podnikům stoupl v prvním čtvrtletí počet zaměstnanců, byl Královéhradecký.

Průmysl dává práci desetině zaměstnanců v Praze, větší podíl má jen maloobchod a velkoobchod a dále profesní, vědecké a technické činnosti. Většina z celkového počtu podniků v Praze působí ve zpracovatelském průmyslu. Nejvíce jsou zastoupeni výrobci elektrických zařízení a potravin.

Významným průmyslovým podnikem je například Nestlé, Siemens, Pivovary Staropramen, farmaceutická Zentiva s výrobním závodem v Dolních Měcholupech nebo nápojářská Coca-Cola s výrobním závodem v Kyjích.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ