Situace na americkém trhu práce se pomalu zlepšuje

Data z amerického trhu práce ukáží na další zlepšování jeho kondice. K návratu na úroveň před koronavirovou krizí má ale stále ještě daleko. Červencový finální kompozitní PMI index bude potvrzen na úrovni téměř 55 bodů. Český červnový maloobchod by si měl v meziměsíčním srovnání dále polepšit. Detaily ohledně situace na českém trhu práce dnes zveřejní Ministerstvo práce a sociálních věcí. Výsledné číslo již známe. Podle něho podíl nezaměstnaných ve srovnání s červnem stoupl pouze o desetinku.

Tržby v českém maloobchodě rostly

ADP report mapující počet volných pracovních míst v americké ekonomice ukáže na jejich další tvorbu. Tempo však ve srovnání s přechozími měsíci zpomalí. Navzdory solidnímu vývoji v květnu a červnu na americkém trhu práce ve srovnání s únorovým stavem stále 14,7 milionu pracovních pozic chybí.

Finální kompozitní PMI indikátor za celou eurozónu bude zřejmě potvrzen na úrovni 54,8 bodu. Sem se vyhoupl z červnových 48,5 bodu díky překvapivě dobrým výsledkům v Německu a ve Francii. Na vyšších úrovních se index podle naší prognózy bude držet i v následujících měsících. Tento trend podle nás zvrátí až rostoucí nezaměstnanost (12,2 % v roce 2021).

Na domácí půdě bude dnes zveřejněn výsledek červnových maloobchodních tržeb a červencové nezaměstnanosti. Podle údajů Ministerstva práce a sociálních věcí činil podíl uchazečů o zaměstnání registrovaných na úřadech práce k 31. červenci 3,80 %. Byl tak pouze o desetinu vyšší než v červnu. Nezaměstnanost se podle naší prognózy bude dále zvyšovat. Na nízkých úrovních jí zatím drží mimo jiné vládní program Antivirus. Svého vrcholu podle nás dosáhne začátkem příštího roku, a to na úrovni mezi 5 a 6 %. Tržby českých maloobchodníků v červnu pravděpodobně ve srovnání s minulým měsícem dále rostly. Registrace aut v červnu stouply o 28,6 % meziměsíčně, což by se podle nás mělo projevit v nárůstu prodejů aut o 20 % m/m. Bez zahrnutí motoristického segmentu očekáváme růst maloobchodu o 1,6 % meziměsíčně a o 3,7 % meziročně.

Koruna vůči oslabování eura vůči dolaru imunní

Společná evropská měna včera mírně ztrácela, když se v odpoledních hodinách obchodovala kolem 1,172 USD/EUR. Dnes ráno však otevírá již opět na silnější hladině 1,182 USD/EUR.

Zatímco zkraje týdne táhl oslabující kurz eura vůči dolaru českou korunu na slabší úrovně, v úterý se již jeho ztrátami ovlivnit nenechala a posouvala se na silnější úrovně. Posílení pod hladinu 26,20 CZK/EUR mělo sice jepičí život, i tak si ale domácí měna ve srovnání s předchozím dnem připsala zisk na úrovni 0,2 % (na 26,22 CZK/EUR). Dnes ráno již otevírá na úrovni 26,12 CZK/EUR. V následujících dnech by na silnějších hodnotách měly kurz koruny držet rostoucí tržní sazby, resp. klesající eurové, a pozitivní sentiment na globálních akciových trzích. V tandemu s českou měnou se včera vyvíjel kurz polského zlotého. Ten posílil o stejné procento (0,2 %) na 4,406 PLN/EUR. Outsiderem regionu byl maďarský forint, který ztratil 0,3 % a posunul se na 345,6 HUF/EUR.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ