Co musíte vědět (11. srpna)

Americké akcie v pondělí uzavřely smíšeně, dolar zpevnil
Americké akcie zahájily týden smíšeně. Investoři se namísto technologií uchylují k hodnotovým akciím a čekají na zprávy o chystané další vládní podpoře pro těžce zkoušenou ekonomiku. Index Dow si připsal 1,3 % na 27 791,44 bodu a širší S&P 500 stoupl o 0,27 % na 3 360,47 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 0,39 % na 10 968,36 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,36 % na 22,13 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o necelé dva bazické body na 0,579 %.

Evropské akcie začaly týden v zelených číslech
Akcie na západoevropských trzích v pondělí mírně rostly. Dění na burzách stále ovlivňují vývoj v USA, makrodata z Číny a nekončící konflikty mezi těmito dvěma velmocemi. Panevropský index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,3 % na 364,65 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,31 % na 6 050,59 bodu, německý DAX přidal 0,1 % na 12 687,53 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,41 % na 4 909,51 bodu.

Pražská burza v pondělí stoupla o 0,84 % při dvouprocentním růstu bank
Pražská burza zahájila týden růstem, index PX v pondělí stoupl o 0,84 % na 914,89 bodu. Dařilo se hlavně bankám, jejichž akcie si připsaly více než dvě procenta. Oslabily cenné papíry elektrárenské skupiny ČEZ, operátora O2 nebo Avastu.

Bloomberg: Pandemie tlačí miliony Evropanů do dluhové krize
Evropu čekají další hospodářské otřesy, protože plány na ukončování bezprecedentní podpory zaměstnanců zavedené během koronavirové pandemie by mohly uvrhnout miliony domácností do dluhové pasti. Píše o tom agentura Bloomberg. Organizace, jež pomáhají jednotlivcům řešit jejich finanční problémy, varují před prudkým nárůstem počtu domácností, které nedokážou platit své účty. Dokonce i v zemích s vysokou úrovní úspor, jakou jsou Německo a Rakousko, začínají mít obyvatelé obavy.

McDonald’s žaluje bývalého šéfa kvůli vztahům na pracovišti
Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald’s podal žalobu na svého bývalého generálního ředitele Stephena Easterbrooka. Požaduje po něm vrátit odstupné, protože interní vyšetřování ukázalo, že Easterbrook měl několik sexuálních vztahů na pracovišti, čímž porušil firemní politiku, a o těchto vztazích i lhal.

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny v srpnu opět stoupla
Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny v srpnu čtvrtý měsíc za sebou vzrostla. Zůstává ovšem na nízké úrovni, což naznačuje, že ekonomika se stále nachází v recesi. Vyplývá to z výsledků průzkumu, které v pondělí zveřejnila společnost Sentix.

Třetina britských zaměstnavatelů plánuje propouštění
Zhruba třetina britských zaměstnavatelů plánuje ve třetím čtvrtletí snižování počtu pracovníků. Vyplývá to podle agentury Bloomberg z průzkumu organizace Chartered Institute of Personnel Development (CIPD) a společnosti Adecco Group. Výsledky průzkumu podtrhují nebezpečí krize na britském trhu práce, která by mohla narušit ožívání ekonomiky z koronavirové krize.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ