Akcie na Wall Street si včera připsaly jen mírné zisky

Pražská burza – Index PX: 904 bodů (-0.5% d/d); objem: 166 mil. Kč
Podprůměrná aktivita na pražské burze nadále pokračuje. Index PX odevzdal zisky z úvodu týdne a ve čtvrtečním obchodování zakončil slabší o 0,52 %, když v průběhu téměř celého obchodování postupně oslaboval.

V červených číslech skončily všechny finanční tituly, když největším poklesem o 1,30 % na ceně 531 Kč zakončily akcie VIG. V těsném závěsu za VIG skončily v červených číslech akcie Erste Bank a KB. Naopak největším přírůstkem dokázaly zakončit akcie CME, které si připsaly růst o více než 2,5 % na závěrečnou cenu 93,40 Kč. Dosažený objem však byl doslova žalostný, když nepokořil ani hranici 5 mil. korun.

USA – Dow Jones: 28,492 (+0.6%); S&P500: 3,485 (+0.2%); Nasdaq: 11,625 (-0.3%)

Akcie na Wall Street si nakonec připsaly jen mírné zisky (S&P 500 +0,2 % d/d; 3 484,55 b.) s výjimkou technologického Nasdaqu (-0,3 %). Sentiment nejprve povzbudila virtuální konference šéfa Fedu v Jackson Hole, během které oznámil investory očekávanou novinku v podobě cílování průměrné inflace. Do budoucna to znamená časově omezenou toleranci vyšší inflace, což nahrává současné uvolněné politice Fedu a nízkým sazbám po ještě delší dobu.

Trhy nejprve reagovaly pozitivně, nicméně rychlá otočka a růst výnosů zejména u dlouhých dluhopisů přibrzdila euforii a poslala vzhůru dolar, dolů vzácné kovy (zlato -1,4 %; 1 928 USD) a ostatní komodity a nahoru index volatility VIX (+5,0 %, 24,5). Trhy znervóznila tolerance vyšší inflace a nejistota ohledně případných dalších kroků Fedu.

Indexy i přes to zůstávají na historických maximech s vidinou nekonečně nízkých sazeb a příslibu levných peněz. Pokračuje také parabolický růst akcií spol. Tesla Motors (+4,0 %; 2 238,75 USD).

Komentář k devizovému trhu

Eurodolarový trh zažil odpoledne zvýšenou volatilitu v důsledku důležitého projevu šéfa Fedu Powella. Ten přednesl nové pojetí měnové politiky, které bude pravděpodobně znamenat delší období nulových úrokových sazeb a vyšší inflaci.

Dolar v reakci na projev nejprve prudce oslabil z 1,182 nad 1,19 USD/EUR, potom však ztráty odmazal. Spolu s vývojem dolaru nejprve prudce posílilo zlato, poté se vrátilo na úroveň 1 930 USD za unci. Koruna po několika dnech zastavila své oslabování vůči euru a kromě krátké volatility odpoledne se obchodovalo stabilně okolo 26,28 CZK/EUR.

Kalendář – významné události

11:00 – Eurozóna: Spotřebitelská důvěra (srpen)
14:30 – USA: Obchodní bilance (červenec)
14:30 – USA: Osobní příjmy a výdaje (červenec)
14:30 – USA: Spotř. důvěra dle Univ. Michigan (srpen)

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ