Trump se dále snaží zabránit vydání svých finančních záznamů

Americký prezident Donald Trump v pondělí podnikl další krok ve snaze zabránit předání svých finančních záznamů manhattanské prokuratuře. Požádal federální soud, aby poskytnutí dokumentů pozastavil a zároveň nadnesl možnost, že by celou záležitost znovu nechal projednat Nejvyšším soudem USA, napsala agentura Reuters.

Odvolací soud na Manhattanu má dnes projednávat případ Trumpových záznamů, které vyžaduje místní prokuratura kvůli vyšetřování údajných nekalých praktik v prezidentově firmě The Trump Organization. Trump však proti vydání dokumentů již rok usilovně bojuje u amerických soudů.

Nejvyšší soud však v červenci smetl ze stolu jeho argument, že prezident nemůže být předmětem kriminálního vyšetřování po dobu, kdy je ve funkci. Záležitost tak vrátil soudům nižší instance.

Ty se prezidentův tým nyní snaží přesvědčit, že prokurátor Cyrus Vance požaduje záznamy ve špatné víře a chce jich více, než potřebuje pro svoje vyšetřování. Pokud by soud tento jeho argument neuznal, žádá prezident další čas, aby mohl záležitost znovu projednat Nejvyšší soud.

Vance však tvrdí, že Trumpova pokračující snaha zdržet vydání záznamů de facto prezidentovi poskytuje imunitu, kterou mu dříve odmítl přiznat Nejvyšší soud. Soudce Victor Marrero pak 20. srpna odmítl Trumpovu žádost o další zablokování obsílky prokuratury a řekl, že si „spravedlnost vyžaduje ukončení této kontroverze“.

Prokuratura požaduje vydání osmi let Trumpových osobních i firemních finančních záznamů. Předmět vyšetřování stále není jednoznačný, v médiích se původně hovořilo především o tom, že se Vance zabývá podezřením, že Trump při prezidentské kampani před čtyřmi lety uplatil k mlčenlivosti dvě ženy, s nimiž měl údajně nemanželský poměr. Prezident to popírá.

Státní zastupitelství však nedávno uvedlo, že vyšetřuje rovněž obvinění ohledně trestné činnosti v The Trump Organisation, která sahají deset let zpátky.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ