ByteDance upustil od prodeje TikTok v USA a navázal partnerství se společností Oracle

 ByteDance upustil od prodeje společnosti TikTok ve Spojených státech, aby navázal partnerství se společností Oracle Corp (N: ORCL ), která, jak doufá, ušetří zákazu USA při uklidňování Číny, řekli agentuře Reuters lidé obeznámení s touto záležitostí.

Pekingská firma vedla jednání o odprodeji firmy společnosti Oracle nebo konsorciu vedenému společností Microsoft Corp (O: MSFT ) poté, co americký prezident Donald Trump minulý měsíc nařídil prodej a vyhrožoval ukončením aplikace s krátkým videem v zemi .

Zatímco TikTok je nejlépe známý pro taneční videa, která se u teenagerů stávají virálními, američtí představitelé se obávají, že informace o uživatelích mohou být předány čínské komunistické vládě. TikTok, který má až 100 milionů uživatelů v USA, uvedl, že takové údaje nikdy nebude sdílet s čínskými úřady.

Prodejní jednání byla pozvednuta, když Čína minulý měsíc aktualizovala svá pravidla kontroly exportu, což jí dalo slovo nad převodem algoritmu TikTok na zahraničního kupce. Agentura Reuters minulý týden uvedla, že Čína by raději viděla vypnutí TikToku ve Spojených státech, než aby umožnila nucený prodej.

V pondělí čínská státní anglická televizní stanice CGTN s uvedením zdrojů uvedla, že ByteDance nebude prodávat americké operace TikTok společnosti Oracle nebo Microsoft a neposkytne zdrojový kód platformy žádné americké firmě.

Podle nejnovějšího návrhu společnosti Bytedance bude Oracle technologickým partnerem společnosti a převezme správu uživatelských dat TikTok v USA, uvedly zdroje v neděli agentuře Reuters. Společnost Oracle rovněž vyjednává o převzetí podílu na amerických operacích TikTok.

Někteří z nejlepších investorů společnosti ByteDance, včetně General Atlantic a Sequoia, budou mít v těchto operacích také menšinový podíl, uvedl jeden z lidí.

PRECEDENS

Není jasné, zda Trump, který chce, aby americká technologická firma vlastnila většinu TikTok ve Spojených státech, dohodu schválil. Na jednání ByteDance-Oracle dohlíží Výbor pro zahraniční investice ve Spojených státech (CFIUS), který přezkoumává dohody o národních bezpečnostních rizicích.

„Ochrana údajů uživatelů a ujištění o tom, jak algoritmy společnosti posílají obsah uživatelům v USA, jsou promyšlenými součástmi věcného řešení, ale to, zda mohou změnit politické výsledky, je mnohem obtížnější otázka,“ řekl regulační právník John Kabealo, který se na rozhovory.

ByteDance plánuje tvrdit, že schválení společnosti CFIUS před dvěma lety s nákupem [OWREAC.UL] společnosti China Oceanwide Holdings Group Co Ltd z amerického pojišťovny Genworth Financial Inc (N: GNW ) představuje precedens pro její návrh s Oracle, uvedly zdroje.

V této dohodě společnost China Oceanwide souhlasila s použitím služby třetí strany se sídlem v USA ke správě dat pojistníků z USA od společnosti Genworth. ByteDance bude tvrdit, že podobné ujednání s Oracle může chránit americká uživatelská data TikToku, uvedly zdroje.

WALMART BLOW

Předseda Oracle Larry Ellison je jedním z mála Trumpových příznivců technologického světa. Jeho firma má významné technologické schopnosti v zacházení a ochraně dat, ale nemá žádné zkušenosti se sociálními médii, protože její klientela zahrnuje spíše společnosti než spotřebitele.

Profesor investic na Pekingské univerzitě Jeffrey Towson uvedl, že vlastnictví společnosti Oracle společnostmi TikTok v USA s přístupem, ale nikoli vlastnictví základní technologie ByteDance, odráží to, kolik západních společností působí v Číně.

Dříve v neděli společnost Microsoft uvedla, že ByteDance ji informovala, že ji neprodá americkým operacím TikTok. Společnost Walmart Inc (N: WMT ), která se připojila k nabídce společnosti Microsoft, uvedla, že má stále zájem o investice a že bude dále hovořit s ByteDance a dalšími stranami.

„To je pro Walmart špatná zpráva víc než kdokoli jiný,“ řekl Towson. „Spojení zábavy a zapojení uživatelů TikTok s platformou elektronického obchodování bylo nejlepším pokusem o dotažení“ s Amazon.com Inc (O: AMZN ).

OBJEDNÁVKY TRUMPU

Jak se čínsko-americké vztahy zhoršují kvůli obchodu, autonomii Hongkongu, kybernetické bezpečnosti a šíření nového koronaviru, TikTok se ukázal jako bod vzplanutí. Trump minulý měsíc podepsal dvě výkonné objednávky zaměřené na TikTok a ByteDance. První s účinností od 20. září zakazuje americkým společnostem s nimi obchodovat. Druhý vyžaduje, aby ByteDance prodala TikTok do 12. listopadu.

Pokud by Trump souhlasil s navrhovanou dohodou společnosti Oracle společnosti ByteDance, musel by zrušit svůj příkaz požadující konkrétně prodej. Až 40% Američanů podporuje Trumpovu hrozbu zakázat TikTok, pokud nebude prodána americkému kupci, zjistil minulý měsíc národní průzkum agentury Reuters / Ipsos. Z republikánů – Trumpovy strany – 69% uvedlo, že objednávku podpořili, avšak pouze 32% vyjádřilo znalost aplikace.

APLIKACE „BEZ DŮVĚRY“

Bílý dům zintenzivnil úsilí o očištění „nedůvěryhodných“ čínských aplikací od amerických digitálních sítí. Kromě TikToku vydal Trump také příkaz zakazující transakce s aplikací WeChat společnosti Messenger společnosti Tencent Holding Ltd (HK: 0700 ).

Začátkem tohoto roku prodala čínská herní společnost Beijing Kunlun Tech Co Ltd (SZ: 300418 ) gay seznamovací aplikaci Grindr, zakoupenou v roce 2016, za 620 milionů dolarů poté, co si společnost CFIUS objednala odprodej.

ByteDance získal v roce 2017 šanghajskou video aplikaci Musical.ly – jejíž uživatelská základna byla převážně americká – za 1 miliardu dolarů, aniž by požadoval souhlas CFIUS, a v následujícím roce ji znovu spustil jako TikTok. Agentura Reuters loni oznámila, že CFIUS vyšetřuje TikTok.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ