Slovenská centrální banka zlepšila výhled ekonomiky

Slovenská centrální banka (NBS) zlepšila odhad vývoje domácí ekonomiky na letošní rok. V nové prognóze počítá s tím, že hrubý domácí produkt (HDP) se sníží o 8,2 procenta oproti dosud očekávaného propadu o 10,3 procenta. Současně ale dnes snížila odhad tempa růstu HDP na příští rok, a to na 5,6 z dosavadních 8,4 procenta. NBS upozornila, že v souvislosti s koronavirem přetrvává nejistota ohledně budoucího vývoje hospodářství.

Slovensko se podobně jako jiné státy potýká s negativními dopady nemoci covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru. Ve druhém čtvrtletí, v době výrazných karanténních omezení, slovenská ekonomika klesla meziročně o 12,1 procenta, proti prvnímu kvartálu pak o 8,3 procenta. Podle NBS byl propad oproti dřívějším předpokladům menší, což vytvořilo základ pro lepší celoroční výsledek.

Na rozdíl od červnové prognózy NBS letos již počítá s mírným růstem mezd, jehož tempo by se mělo v příštích dvou letech zrychlovat. Míra nezaměstnanosti podle NBS bude stoupat proti dosavadním odhadům pomaleji, kulminovat by měla v příštím roce na úrovni 8,4 procenta ve srovnání s loňskou hodnotou 5,8 procenta loni. Výraznějšímu nárůstu počtu nezaměstnaných zabránily vládní dotace na udržení zaměstnanosti.

Odhad vývoje domácí ekonomiky už minulý týden zlepšilo slovenské ministerstvo financí. V nové prognóze předpokládá, že HDP letos klesne pouze o 6,7 procenta, místo dříve předpokládaného propadu o 9,8 procenta. Ministerstvo ale zároveň snížilo odhad růstu HDP na příští rok, a to na 5,5 z dosavadních 7,6 procenta.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ