Akcie v USA oslabily kvůli poklesu naděje na stimulační balíček

Akcie ve Spojených státech dnes oslabily kvůli poklesu naděje na schválení stimulačního balíčku opatření na podporu americké ekonomiky před listopadovými prezidentskými volbami. Dolů je táhly především společnosti Apple a Amazon a nedařilo se ani velkým bankám. Na devizovém trhu ztrácel dolar.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, dnes odepsal 0,58 procenta a obchodování uzavřel na 28.513,98 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,66 procenta na 3488,66 bodu. Index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se pak snížil o 0,8 procenta na 11.768,73 bodu.

Americký ministr financí Steven Mnuchin dnes uvedl, že dosažení dohody o pomoci americké ekonomice oslabené koronavirovou krizí není před prezidentskými volbami pravděpodobné. Právě naděje na brzké schválení těchto opatření přispívala v posledních dnech k růstu akciových trhů.

Smíšený dojem pak zanechaly hospodářské výsledky velkých amerických bank. Po zveřejnění výsledků za třetí kvartál posílily akcie americké investiční banky Goldman Sachs. Banka zisk ve třetím čtvrtletí téměř zdvojnásobila, ovšem akcie v závěru přidaly jen 0,1 procenta.

Finančnímu ústavu Bank of America zisk klesl a akcie v závěru oslabily o 5,3 procenta. Banka Wells Fargo sice zisk zvýšila, ale akcie přesto zamířily směrem dolů. Oslabil tak i dílčí bankovní index S&P 500.

Pokles o 2,3 procenta vykázal i internetový prodejce Amazon a o 0,9 procenta technologická společnost Microsoft. Obě mají v indexu S&P 500 větší podíl než akcie jakékoli jiné firmy.

Na devizovém trhu dnes po nejlepším dni za tři týdny klesal dolar. Kromě hasnoucí naděje na brzké schválení stimulačních opatření jej táhl dolů i pesimismus ohledně vakcíny proti covidu-19.

Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, krátce před 22:00 SELČ ztrácel 0,2 procenta na 93,35 bodu. Euro, které se dnes dostalo až na své týdenní minimum, k němu ve stejnou dobu přidávalo 0,1 procenta na 1,1753 USD. Od japonského jenu pak dolar odepisoval dokonce 0,4 procenta na 105,08 JPY.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ