Ericsson se ve čtvrtletí vrátil k zisku, těžil z kontraktů v Číně

Švédský výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson ve třetím čtvrtletí hospodařil s čistým ziskem 5,6 miliardy švédských korun (14,7 miliardy Kč) po ztrátě 6,9 miliardy švédských korun před rokem. Firma dnes uvedla, že těžila zejména z budování mobilních sítí páté generace (5G) v Číně a ze silné poptávky ve Spojených státech. Akcie podniku si po zveřejnění výsledků připisovaly až devět procent a jejich cena se dostala na pětileté maximum.

Čtvrtletní tržby se meziročně zvýšily o jedno procento na 57,5 miliardy švédských korun (150,8 miliardy Kč). Šéf podniku Börje Ekholm ve výsledkové zprávě uvedl, že kontrakty Ericssonu na sítě 5G v Číně se vyvíjejí podle plánu. „Přispěly k ziskům ve třetím čtvrtletí a očekává se, že se budou dál zlepšovat,“ dodal.

Vztahy Ericssonu s Čínou by se ale nyní mohly zkomplikovat. Švédsko totiž v úterý z bezpečnostních důvodů zakázalo používat telekomunikační zařízení čínských společností Huawei a ZTE v sítích 5G. Čína dnes Švédsko vyzvala, aby své rozhodnutí změnilo, a zabránilo tak negativním dopadům na švédské podniky.

Ericsson v oblastí sítí 5G soupeří zejména s čínským konkurentem Huawei a s finským rivalem Nokia. Český provozovatel telekomunikačních sítí CETIN tento týden oznámil, že si za výhradního dodavatele technologii pro výstavbu sítě 5G vybral právě firmu Ericsson.

Provozní zisk společnosti Ericsson bez zahrnutí restrukturalizačních nákladů a některých dalších položek se ve třetím čtvrtletí zvýšil na devět miliard z 6,5 miliardy švédských korun před rokem. Překonal tak očekávání analytiků, kteří jej v průzkumu společnosti Refinitiv odhadovali v průměru zhruba na sedm miliard švédských korun.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ