Akcie v USA stouply, investoři sází na balík pomoci ekonomice USA

Americké akcie zpevnily. Investoři sázejí na dohodu ohledně stimulačního balíku tamní ekonomice stižené dopady pandemie covidu-19. Náladu na trhu dále utvářela zpráva o vývoji nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech, jež poukazuje na útlum zotavování tamního pracovního trhu.

Dow Jonesův index zahrnující akcie třiceti předních amerických podniků si připsal 0,54 procenta a uzavřel na 28.363,66 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,52 procenta na 3453,49 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 0,19 procenta na 11.506,01 bodu.

Americký akciový trh tento týden ovlivňuje příval zpráv o vývoji jednání o stimulačním balíku americké ekonomice, napsala agentura Reuters.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, která o pomoci hospodářství jedná s ministrem financí Stevenem Mnuchinem, včera hovořila o pokroku. Výsledku podle ní může být dosaženo brzy.

Ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow nicméně varoval před tím, že „podstatné rozdíly“ v přístupu k věci se patrně nevyřeší do prezidentských voleb. Ty se v USA konají 3. listopadu.

Pelosiová s Mnuchinem vyjednává balík v rozsahu kolem dvou bilionů dolarů (kolem 46 bilionů Kč). Bílý dům nechtěl dříve na tak rozsáhlý balíček přistoupit; nejednotní republikáni zmiňují deficit federálního rozpočtu.

Nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti přibylo ve Spojených státech minulý týden 787.000, ekonomové dotazovaní agenturou Reuters přitom očekávali 860.000 žádostí. I tak zůstává počet nových žadatelů o podporu podle Reuters vysoký. Týden předtím o podporu požádalo 842.000 lidí.

Na devizovém trhu posílil americký dolar. Nejistota ohledně dohody o balíku americké ekonomice zvyšovala zájem investorů o bezpečnější aktiva.

Včera kolem 22:10 SELČ si dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, připisoval 0,4 procenta na 92,95 bodu. Ve středu tento ukazatel klesl až na sedmiměsíční minimum. Euro vůči dolaru ve stejnou dobu oslabovalo o 0,4 procenta na 1,1819 USD a k jenu o 0,1 procenta na 123,99 JPY. Dolar vůči jenu rostl o 0,3 procenta na 104,92 JPY.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ