Z akcií aerolinek si nejlépe vedou zkrachovalé Jet Airways

Všechny letecké společnosti se kvůli koronaviru ocitly ve finanční tísni a jejich akcie prudce klesají. Akcie jedné letecké společnosti, která ale od dubnu 2019, kdy přestala být schopná splácet své dluhy, nelétá, si vedou mimořádně dobře. Akcie indické Jet Airways India v letošním roce posílily o téměř 150 procent, zatímco dílčí index leteckých společností agentury Bloomberg, který zahrnuje 27 největších aerolinek světa, klesl o 42 procent.

Nad důvodem vysokých zisků si analytici lámou hlavu. Aerolinky jsou v režimu bankrotové ochrany, mají téměř 17.000 věřitelů, kteří požadují 3,4 miliardy USD (78,1 miliardy Kč) a většina jejích přistávacích slotů byla zabavena. Nemá ani prakticky žádné zaměstnance.

Výbor věřitelů Jet Airways minulý měsíc schválil plán řešení krize. To však nezaručuje obnovení letů. Drobní investoři jsou pak ti poslední, kteří by na bankrotu Jet Airways vydělali. Někteří však kupují akcie v naději, že se podaří aerolinkám úspěšně vyjít z restrukturalizace, upozornila poradenská společnost Dimensions Corporate Finance Services.

Investoři také mohou doufat, že Jet Airways se vydá cestou Ruchi Soya, tedy cestou potravinářské společnosti, jejíž akcie prudce vzrostly poté, co byl schválen její insolvenční plán. V jednu chvíli akcie firmy při malém objemu obchodů stouply téměř 500násobně.

V době největšího rozkvětu byly Jet Airways největší soukromou leteckou společností v Indii, které sebraly monopol státní Air India a nabízely mezikontinentální lety s jídlem zdarma a zábavou při letech. S příchodem řady nízkonákladových aerolinek, které nabízely mimořádně levné letenky bez dalších služeb, však podíl Jet Airways na trhu klesl a aerolinky se začaly topit v dluzích.

Podle prohlášení pro burzu předložili dva podnikatelé plán řešení krize pro Jet Airways. Prohlášení však neuvádí žádné podrobnosti k restrukturalizaci. Žádný z podnikatelů ani soudem stanovený správce aerolinek na žádost agentury Bloomberg o další podrobnosti k plánu nereagovali.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ