Růst podnikatelské aktivity v eurozóně se kvůli viru zastavil

Růst podnikatelské aktivity v eurozóně se v říjnu zastavil, druhá vlna koronaviru a související restrikce totiž tvrdě zasáhly sektor služeb. Ukázaly to dnes konečné výsledky průzkumu, který mezi nákupními manažery provedla společnost IHS Markit. Údaje tak jen podtrhují hrozbu obnoveného poklesu ekonomiky eurozóny.

Souhrnný index podnikatelské aktivity pro eurozónu se v říjnu snížil na 50,0 ze zářijových 50,4 bodu. Sestoupil tak na úroveň, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. Výsledek byl nicméně lepší, než ukazovaly předběžné údaje. Podle nich říjnová hodnota indexu činila 49,4 bodu, což signalizovalo pokles aktivity.

Statistický úřad Eurostat minulý týden oznámil, že hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny se ve třetím čtvrtletí zvýšil o rekordních 12,7 procenta proti druhému kvartálu, kdy se v důsledku opatření proti šíření koronaviru o rekordních 11,8 procenta propadl.

„Vzhledem ke zpřísňování restriktivních opatření je čím dál obtížnější si představit, jak by se ekonomika eurozóny mohla vyhnout návratu k poklesu,“ uvedl analytik IHS Chris Williamson. „Vyhlídky se pro všechny země zhoršují,“ citovala ho agentura Reuters.

Index aktivity dominantního sektoru služeb v říjnu klesl na 46,9 ze zářijových 48 bodů. Dostal se tak na nejnižší úroveň od května, kdy se Evropa potýkala s první vlnou koronaviru. „Poskytovatelé služeb byli zasaženi obzvlášť tvrdě, což převážilo nad příznivějšími údaji ze zpracovatelského průmyslu,“ upozornil Williamson.

Společnost IHS Markit už v pondělí oznámila, že index aktivity zpracovatelského průmyslu eurozóny v říjnu vzrostl na 54,8 ze zářijových 53,7 bodu. Dostal se tak na nejvyšší úroveň od července 2018.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ