Pražská burza po čtyřech dnech oslabila, nedařilo se bankám

Pražská burza dnes po čtyřech růstových dnech klesla, index PX oslabil o 0,83 procenta na 865,26 bodu. Dolů ho stáhl hlavně finanční sektor a rovněž akcie technologické společnosti Avast. Dařilo se naopak likérce Stock a tabákové firmě Philip Morris ČR. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

„V závěru týdne došlo na globálních akciových trzích k částečnému výběru krátkodobých zisků z tzv. povolební rally. Investoři taktéž negativně vnímají situaci ohledně šíření koronaviru, když řada států se dostala na historická denní maxima v počtu nakažených a přistupuje se k novým omezením,“ uvedl makléř Fio banky Josef Dudek. Náladu na trzích odpoledne částečně zlepšila silnější data z amerického trhu práce.

V Praze z hlavních titulů nejvíce oslabila pojišťovna VIG. Její akcie odepsaly 1,96 procenta na 471,20 Kč. Erste Bank si pohoršila o 1,43 procenta na 484 korun a Komerční banka o 1,41 procenta na 490 korun. Z finančního sektoru tak rostla pouze Moneta Money Bank, když přidala 0,36 procenta na 55,80 koruny.

Cenné papíry Avastu zlevnily o 1,78 procenta na 149 korun. Elektrárenská společnost ČEZ se v průběhu dne obchodovala se ziskem až 1,5 procenta, nakonec ale uzavřela s mírnou ztrátou 0,11 procenta na 464,50 Kč. Vítězem dne se staly akcie likérky Stock, které zhodnotily o 3,69 procenta na 67,40 koruny. Philip Morris pak rostla o 1,32 procenta na 13.800 korun. V zisku uzavřela také nápojářská Kofola.

Česká měna dnes dál zpevnila a dostala se k euru i dolaru na nejsilnější úrovně zhruba za dva měsíce. Vůči euru si polepšila o sedm haléřů na 26,59 Kč/EUR, k dolaru si připsala 16 haléřů na 22,39 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Koruně pomohla pozitivní nálada na světových trzích a také čísla z české ekonomiky, uvedl hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ