Pivovar Svijany čeká kvůli koronaviru snížení výroby až o 15 pct

V Pivovaru Svijany, který je největším v Libereckém kraji, očekávají letos v souvislosti s koronavirovou pandemií propad výroby o deset až 15 procent. Loňský rekordní výstav 709.896 hektolitrů piva tak rozhodně nepřekonají. Hlavním důvodem je už druhé uzavření restaurací a hospod v letošním roce. Skutečná výše propadu tak bude záležet na tom, kdy budou moci znovu otevřít. Na dotaz ČTK to dnes řekl ředitel pivovaru Roman Havlík. Přes pokles výroby zatím ve firmě neuvažují o propouštění.

„Ztráty výroby v důsledku uzavření hospod při jarním nouzovém stavu se nám podařilo alespoň částečně kompenzovat během poměrně úspěšné letní sezony. Druhý nouzový stav už se nicméně na celkovém výstavu výrazně projeví, protože možná až po třetinu roku budeme čelit nulovému nebo minimálnímu prodeji sudového piva, jehož podíl na celkové výrobě je u nás nadprůměrný,“ doplnil ředitel svijanského pivovaru. Marketingové akce, jako třeba zvýhodnění sudového piva pro maloodběratele a bezplatné zápůjčky výčepního zařízení, kterými se pivovar snaží propad zmírnit, budou mít podle Havlíka jen omezený dopad.

V některých pivovarech už kvůli propadu výroby ohlásili propouštění, ve Svijanech o tom zatím neuvažují. „Jsme z hlediska počtu zaměstnanců na jednotku produkce velmi efektivní podnik, protože jsme se posledních 20 let v regionu, z nějž se odjíždí za často atraktivnějšími pracovními příležitostmi do Liberce nebo Mladé Boleslavi, potýkali většinou s nedostatkem lidí. Kvalitních a kvalifikovaných pracovních sil si proto umíme vážit a považujeme je za jedno z našich hlavních aktiv,“ řekl Havlík. I tato krize podle něj dříve nebo později odezní. „Pokud se situace nebude dramaticky zhoršovat, budeme se snažit všechny udržet,“ dodal ředitel pivovaru.

Pivovar Svijany se 180 zaměstnanci patří do desítky největších pivovarů v Česku, předloni oslavil 20 let samostatné existence. Výroba se za tu dobu zvýšila téměř šestnáctinásobně. V roce 2019 uskutečnila firma podle informací z obchodního rejstříku zakázky zhruba za 876 milionů korun, což je o třetinu méně než v předcházejícím roce. Důvodem je ale změna obchodní politiky mezi Pivovarem Svijany a společností Pivovar Svijany – Distribuce. Na výsledek hospodaření to nemělo vliv, skončilo ziskem bezmála 148 milionů korun. Zhruba 30 procent produkce jde do zahraničí.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ