Akciové fondy letos ztrácejí dvě procenta, dluhopisové vydělávají

Letošní výkonnost akciových fondů byla na konci října v průměru ve ztrátě dvou procent, ještě více ztrácely komoditní a realitní fondy. Naopak dluhopisové fondy byly 3,1 procenta v plusu a fondy peněžního trhu o 5,1 procenta. Smíšené fondy vykázaly růst o 0,6 procenta. Vyplývá to z Broker Consulting Index podílových fondů za říjen, který má ČTK k dispozici.

„Celosvětově zhoršující se situace ohledně pandemie covid-19 měla v říjnu za následek zvýšenou rozkolísanost na trzích. Narůstající počty denně nakažených a řada nových vládních opatření nebyly pro ekonomický vývoj a také finanční trhy příliš pozitivní. Trhy ale v průměru rostly. Nejlépe se stále daří USA a Číně, průměr však táhne dolů Evropa a Jižní Amerika, ty se stále nevymanily z jarních propadů,“ komentoval vývoj na trzích analytik Broker Consulting Lukáš Vokel.

Nemovitostní fondy dlouhodobě vykazují pokles, letos jsou v minusu 8,7 procenta. Do jejich výkonnosti vstupují nejenom české fondy, ale i zahraniční. Tyto fondy vykazují pokles, což se silně projevuje v celkové výkonnosti nemovitostních fondů. České nemovitostní fondy svým investorům přináší podle Vokela slušný a do značné míry stabilní výnos.

„Diverzifikace je stále důležitá. Nikdo nezaručí, jak se budou události v budoucnu vyvíjet. Vyhlídky na úspěch akciových titulů v různých zemích a sektorech se mohou změnit během okamžiku. Proto je poměrně riskantní omezovat investice pouze na určitá aktiva, trhy a odvětví,“ připomněl Vokel.

Majetek ve fondech kolektivního investování se podle dat Asociace pro kapitálový trh za první tři čtvrtletí zvýšil o dvě miliardy na 559 miliard korun. V loňském roce průměrný český investor vydělal 8,9 procenta. Akciové fondy v průměru vynesly téměř 19 procent, dluhopisové tři procenta, nemovitostní 5,2 procenta, peněžní 1,6 procenta, smíšené 7,5 procenta a fondy fondů 14,8 procenta.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ