Investiční pobídky budou dostupnější výrobcům pro zdravotnictví

Získání investičních pobídek bude dostupnější pro výrobce zdravotnického zboží či ochranných pomůcek. Nebudou muset plnit dosavadní podmínku vyšší přidané hodnoty, minimální výši investice nebo počet pracovních míst. Dále budou u investičních pobídek obecně zvýhodněni malí a střední podnikatelé. Schválila to dnes vláda. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

V souvislosti s pandemií koronaviru a případnými dalšími krizovými situacemi chce úpravou stávajících předpisů ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zajistit soběstačnost širšího okruhu zdravotnických prostředků a farmaceutik, a odstranit tak závislost na zahraničních dodávkách. Jednodušší podmínky mají umožnit snazší přístup k podpoře formou investičních pobídek. Změna má vést také k motivaci českých producentů zaměřit se v době potřeby na vybrané výrobky.

Ministerstvo vnitra podle vládních materiálů k 8. červnu za nákup ochranných pomůcek ze zahraniční zaplatilo 4,3 miliardy korun. Úprava předpisu o investičních pobídkách by tak měla vést ke snížení výdajů ze státního rozpočtu.

Mezi strategické produkty MPO zařadilo ochranné pomůcky, laboratorní testy, vybavení pro operační sály, chirurgické nástroje, sterilizátory nebo terapeutické a stimulační prostředky. Seznam bude stanoven prováděcím právním předpisem a v případě potřeby ho bude možné flexibilně upravovat.

Česká republika je v případě respirátorů a roušek podle předsedy Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiřího Kůse už několik měsíců plně soběstačná. „Problémem je, že vláda evidentně rezignovala na vyšší přidanou hodnotu podporovaných produktů, kterou je v případě respirátorů a roušek vyšší záchyt virů. Správa státních hmotných rezerv nedávno testováním odhalila tři značky nekvalitních respirátorů z Číny, které měly platný certifikát Evropské unie vydaný v Turecku a ucházely se o zakázku v jejich tendru. Ostatní veřejné a státní instituce včetně ministerstev a nemocnic ve výběrových řízeních na koupi respirátorů a roušek žádné testy neprovádějí. Čínským výrobcům věří, zajímá je pouze nejnižší cena. Proto lidé v první linii, kteří denně čelí vysoké virové náloži, používají k ochraně dýchacích cest čínský brak s mizerným virovým záchytem,“ uvedl Kůs.

Čeští výrobci certifikovaných ochranných pomůcek, které jsou využívány proti šíření nemoci covid-19, disponují podle posledních dostupných údajů státní agentury CzechInvest ze začátku října výrobní kapacitou v milionech kusů takového zboží za měsíc.

Kvůli vládním opatřením souvisejícím se zamezením šíření koronaviru analýza ministerstva financí letos očekává útlum investic o zhruba 4,3 procenta z důvodu nižší aktivity soukromých investorů. Hodnoty dlouhodobého hmotného a nehmotného majetku pro investiční akce ve výrobě se proto v případě středního podnikatele mají snížit na polovinu, u malého podnikatele na čtvrtinu.

Vláda v říjnu schválila prodloužení lhůt pro splnění všeobecných podmínek schválených investičních pobídek podnikům zasažených v důsledku koronaviru.

Zákon o investičních pobídkách byl loni novelizován. Vláda podle nového znění musí schvalovat nejen velké strategické projekty, ale všechny investiční pobídky.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ