Pražská burza se vrátila na nejsilnější úroveň od března

Pražská burza se v závěru týdne vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci covid-19 v Česku. Index PX dnes stoupl o 0,67 procenta na 972,54 bodu. Nahoru ho táhly především bankovní emise, mírně posílily i energetický ČEZ či firma O2. Naopak se nedařilo technologické společnosti Avast či textilce PFNonwovens. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy. Index pražské burzy se už v minulém týdnu ve středu dostal na nejvyšší úroveň od 5. března, tedy doby těsně po začátku epidemie koronaviru. Minulý pátek, stejně jako dnes, pak burza maximum ještě mírně vylepšila.

Růst indexu byl dnes před závěrečnou aukcí podstatně výraznější a přesahoval jedno procento. „Silná prodejní objednávka na Avastu však stlačila kurz v aukci z úrovně 143 Kč na 139 Kč, což byl nakonec pokles o 1,38 procenta a díky vysoké váze se tento pohyb přenesl negativně do indexu,“ podotkl David Brzek z Fio banky.

Naopak pozitivně působil růst akcií bank. Erste Bank si připsala 1,84 procenta na 663 korun, Komerční banka 1,82 procenta na 616 korun a Moneta Money Bank 0,6 procenta na 67,20 koruny.

Cenné papíry ČEZ zdražily o 0,55 procenta na 459 korun, denní maxima přitom dosahovala 464 korun. „Prodejce je stále aktivní a ani další silný růst emisních povolenek a cen elektrické energie nepouští kurz ČEZu na vyšší úrovně,“ uvedl Brzek. Akcie O2 si polepšily o 0,41 procenta na 246 korun.

Z menších emisí se dařilo likérce Stock, hodnota jejích akcií stoupla o 2,31 procenta na 79,80 Kč. Naopak textilka PFNonwovens odepsala 1,54 procenta na 768 korun.

Koruna v závěru týdne oslabovala. K euru si dnes česká měna pohoršila o šest haléřů na 26,48 Kč/EUR. Po několika dnech posilování klesla také vůči americkému dolaru. Podle serveru Patria Online se v 17:00 obchodovala za 21,82 Kč/USD a byla o deset haléřů slabší než ve čtvrtek odpoledne.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ