Výkonnost akciových fondů v listopadu stoupla na 5,1 pct.

Letošní výkonnost akciových fondů se v listopadu zlepšila na 5,1 procenta. Jen v listopadu přesáhl průměrný nárůst jejich majetku deset procent. Vyplývá to z Partners Indexu podílových fondů za listopad, který má ČTK k dispozici.

„Investoři v akciových fondech v listopadu zažili jeden z nejlepších měsíců za uplynulá léta. Například index amerických průmyslových akcií Dow Average vzrostl o 12 procent, což je nejvíce od roku 1987. Ještě lépe na tom byl index malých akcií Russel 200, který s růstem o 18 procent zažil nejlepší měsíc za 40 let,“ řekl ČTK investiční stratég Partners Martin Mašát.

Za raketovým nárůstem cen akcií vidí vcelku klidný průběh amerických voleb s očekávaným koncem. Také druhá vlna pandemie nepůsobí obecně takové starosti, navíc roste počet zpráv o blížícím se nasazení několika vakcín, dodal.

V mírné poklesu o 0,2 procenta se ocitly dluhopisové fondy kvůli poklesu cen dluhopisů, za nímž stojí hrozba rychlého zadlužování ČR. Nicméně, od počátku roku si drží průměrný výnos na solidních 1,3 procenta. „Výkonnost dluhopisových fondů je o to zajímavější, když si uvědomíme, že již od března drží Česká národní banka svoji základní sazbu poblíž nuly, konkrétně na 0,25 procenta,“ podotkl.

Smíšené fondy dosáhly v listopadu, hlavně díky kladnému příspěvku akciových pozic, na průměrnou výkonnost 3,6 procenta. Tímto posunem se překlopilo jejich letošní zhodnocení do kladných čísel. „Listopad potvrdil tvrzení, že diverzifikace a sledování dlouhodobých cílů je nejefektivnější strategií. Investoři, kteří z akciových fondů ve strachu utekli, nyní musejí počítat ztráty,“ poznamenal Mašát.

Majetek ve fondech kolektivního investování se podle dat Asociace pro kapitálový trh za první tři čtvrtletí zvýšil o dvě miliardy na 559 miliard korun. V loňském roce průměrný český investor vydělal 8,9 procenta. Akciové fondy v průměru vynesly téměř 19 procent, dluhopisové tři procenta, nemovitostní 5,2 procenta, peněžní 1,6 procenta, smíšené 7,5 procenta a fondy fondů 14,8 procenta.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ