Prodej aut v Číně se dál zvyšuje, lepší je i výhled

Prodej aut v Číně v listopadu vzrostl o 12,6 procenta na 2,77 milionu a vyšší byl už osmý měsíc za sebou. Největší automobilový trh světa se tak dál zotavuje z dopadů pandemie, uvedl dnes čínský svaz výrobců aut CAAM. Ten zároveň výrazně zlepšil výhled prodeje na celý rok, který by měl nově být pouze nepatrně nižší než loni.

Prodej aut na alternativní pohon, v Číně označovaných NEV (New Energy Vehicles), vzrostl v listopadu o 105 procent na 200.000 a vyšší byl pátý měsíc za sebou. Do této skupiny spadají elektrické hybridní vozy, čistě elektrické vozy a vozy s vodíkovým pohonem. Výrobci těchto aut, jako jsou čínské firmy Nio a Xpeng či americká společnost Tesla, rozšiřují v Číně výrobní kapacity. Vláda v Pekingu totiž prosazuje takzvané zelenější vozy ve snaze zlepšit znečištěné ovzduší, uvedla agentura Reuters.

Od začátku roku je však prodej aut v Číně stále nižší, i když pokles se zmírňuje. Za leden až listopad se prodej snížil o 2,9 procenta. Prodej elektrických aut nicméně za 11 měsíců o 3,9 procenta vzrostl.

Globální automobilový trh citelně zasáhla pandemie covidu-19, nadějí pro automobilky se tak stala právě Čína. Globální výrobci aut, včetně japonských firem Toyota a Honda, předpovídají díky prudkému růstu prodeje v Číně zisk. CAAM očekává, že poptávka na čínském automobilovém trhu se bude nadále zotavovat, varuje však, že odvětví by mohl zpomalit nedostatek čipů.

Výkonný místopředseda CAAM Fu Ping-feng dnes na tiskové konferenci uvedl, že za celý letošní rok by se v Číně mohlo prodat 25 milionu aut, z toho více než 20 milionů budou tvořit osobní vozy a pět milionů komerční vozy, tedy nákladní auta a autobusy. Loni se v Číně prodalo 25,77 milionu vozidel. Doposud CAAM čekal pokles prodeje za celý rok o deset až 20 procent. Příští rok pak má prodej mírně růst a do roku 2025 vystoupí na 30 milionů vozů.

Čínské ministerstvo průmyslu a informačních technologií pak očekává, že prodej vozů NEV letos vystoupí na více než 1,3 milionu. Loni se těchto aut prodalo 1,2 milionu.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ