Britská vláda začne s EDF jednat o financování jaderné elektrárny

Británie začne jednat s francouzskou elektrárenskou společností EDF o financování stavby jaderné elektrárny v Suffolku na východě Anglie. Projekt za 20 miliard liber (580 miliard Kč) kritizují odpůrci stavby, podle nichž je to zbytečně drahé, uvedl dnes server BBC. EDF už staví projekt Hinkley Point C, což je první jaderná elektrárna v Británii za 20 let.

Elektrárna Sizewell C v Suffolku je teprve ve fázi příprav. Pokud bude postavena a zprovozněna, mohla by vyrábět 3,2 gigawattu elektřiny. To by mělo stačit na pokrytí energetických potřeb Spojeného království zhruba ze sedmi procent.

„Začínáme jednat s firmou EDF, která bude developerem v projektu Sizewell C,“ řekl rozhlasové stanici BBC ministr obchodu a podnikání Alok Sharma. „Neznamená to, že výstavbě dáváme zelenou. Teď se chceme podívat na to, zda budeme schopni v současném parlamentu dosáhnout rozhodnutí o investici.“

V projektu Sizewell C má 20procentní podíl čínská společnost China General Nuclear Power Group (CGN). V poslední době se ale v médiích objevily informace, že by se Číňané mohli z projektu stáhnout, upozorňuje agentura Reuters.

Británie v září uvedla, že hledá možnosti financování projektu. Dnes vláda oznámila, že se zaměří na rentabilitu a potřebná povolení, než rozhodne, zda bude v tomto projektu pokračovat.

Postup v jednání bude záviset i na tom, jak pokročí výstavba elektrárny Hinkley Point C v Somersetu, kterou EDF staví rovněž ve spolupráci s čínskou CGN. Pokud se kabinet rozhodne v projektu pokračovat, počítá se s tím, že během výstavby a provozu elektrárny vzniknou tisíce pracovních příležitostí.

Jaderné elektrárny v Británii teď mohou poptávku po elektřině krýt zhruba z 20 procent. Asi polovina jaderných zdrojů ale do čtyř let skončí. Vláda by chtěla zajistit financování alespoň pro jednu atomovou elektrárnu dřív, než skončí funkční období současného parlamentu. To by mělo být za čtyři roky.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ