EU uvolňuje vakcínu Pfizer COVID-19 pro první očkování

Evropská unie se připravila zahájit masové očkování proti COVID-19 těsně po Vánocích poté, co vakcína, kterou vyvinula společnost Pfizer a její německý partner BioNTech, v pondělí překonala regulační překážky. Země Evropské unie včetně Německa, Francie, Rakouska a Itálie uvedly, že plánují zahájit očkování od 27. prosince, kdy se Evropa pokusí dohnat Spojené státy a Británii, kde začaly očkovat počátkem tohoto měsíce.

Poté, co Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) odstranila všechny pochybnosti , dala Evropská komise v pondělí večer definitivní souhlas s první vakcínou COVID-19 v EU. Předsedkyně Komise Ursula von der Leyen uvedla, že dávky budou k dispozici pro všechny země EU ve stejnou dobu a za stejných podmínek.

„Dnes přidáváme do evropského příběhu úspěchu důležitou kapitolu.“ Schválili jsme první bezpečnou a účinnou vakcínu proti COVID-19. Brzy přijdou další vakcíny, “uvedla.

Společnosti Pfizer a BioNTech uvedly , že jsou připraveny okamžitě odeslat počáteční dávky vakcíny označené v EU pod názvem Comirnaty do 27 členských států EU. Dávky vakcín pro Evropu budou vyráběny ve výrobních závodech společnosti BioNTech v Německu a ve výrobním závodě společnosti Pfizer v Puurs v Belgii, uvedly společnosti.

Italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza přivítal souhlas jako „zprávu, na kterou čekáme“.

„(Otevřel) novou fázi a dodává nám větší sílu a sebevědomí“ při řešení pandemie, která zabila stovky tisíc Evropanů, uvedl.

Přípravy na zavedení vakcíny vycházejí z toho, že identifikace vysoce infekčního nového kmene koronaviru v Británii způsobila v celém regionu chaos, kdy země před vánočními svátky uzavřely cestovní vazby se Spojeným královstvím a narušily obchod. Úředníci EMA uvedli, že je vysoce pravděpodobné, že vakcína bude fungovat proti nové variantě koronaviru.

Emerní ředitel EMA Emer Cooke uvedl, že naočkování 450 milionů lidí z 27 zemí EU bude trvat dlouho.

„Vakcíny samy o sobě nebudou tou stříbrnou kulkou, která nám umožní vrátit se do normálního života, ale povolení této první vakcíny je určitě významným krokem správným směrem a známkou toho, že rok 2021 může být jasnější než rok 2020,“ řekla zpravodajský briefing.

OČKOVÁNÍ

Studentští zdravotníci, lékaři v důchodu, lékárníci a vojáci jsou zainteresováni do evropské očkovací kampaně v nebývalém rozsahu.

Postupný přístup znamená, že prioritním pracovníkům ve zdravotnictví a starším obyvatelům domovů s pečovatelskou službou je určena priorita, přičemž většina vnitrostátních programů se k široké veřejnosti dostane nejdříve na konci prvního čtvrtletí roku 2021.

EMA zahájila průběžnou kontrolu předběžných údajů ze studií Pfizer 6. října ve snaze urychlit schvalovací proces, který obvykle trvá nejméně sedm měsíců. Osvědčení EMA, původně udělené jako podmíněné schválení marketingu (CMA), platí jeden rok a lze jej každoročně prodlužovat. Po dalších kontrolách údajů jej lze převést na standardní registraci. Tento stav by platil pět let, ale lze jej prodlužovat na neomezenou dobu platnosti. Proces trval déle než ultrarychlé nouzové povolení vydané Británií, první západní zemí, která schválila vakcínu na COVID-19.

ZKOUŠKA VAKCÍN V EVROPĚ

Uvedení do provozu bude zkouškou schopností Bruselu sjednotit Evropu pod politickým tlakem na urychlení procesu a zkrocení pandemie, která celosvětově zabila více než 1,6 milionu lidí. EU objednala 200 milionů dávek vakcíny Pfizer-BioNTech, což je dost na očkování 100 milionů lidí, přičemž za každou dávku platí 15,50 eur (18,90 $). Rovněž koupí dalších 100 milionů s časovým harmonogramem dodávek, který bude ještě vyjednán. Úředníci EMA popřeli jakékoli politické zasahování a hájili rychlost schvalovacího procesu.

„Důraz byl kladen výhradně na vědu, bylo zapojeno příliš mnoho členských států, které by se vědy věnovaly, aby umožnily jakékoli politické bělení nebo adaptaci,“ řekl Harald Enzmann, předseda Výboru pro humánní léčivé přípravky (CHMP) EMA.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ