Ceny ropy se pohybují kolem závěru z předchozího dne

Ceny ropy se pohybují oběma směry, drží se však blízko závěru z předchozího dne. K růstu přispívá slabší dolar, pokles zásob v USA a schválení nové vakcíny proti covidu-19 v Británii. Americká ropa však klesá, protože se zdá stále více nepravděpodobné, že se v USA podaří prosadit větší balíček fiskální pomoci, což snižuje naději na rychlejší oživení poptávky po ropě.

Kolem 18:20 SEČ cena severomořské ropy Brent rostla o 0,3 procenta na 51,22 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu klesala o 0,1 procenta na 47,97 dolaru za barel. Od počátku letošního roku se ceny ropy snížily o zhruba pětinu.

Americký vládní úřad pro energetické informace EIA dnes uvedl, že zásoby ropy v uplynulém týdnu klesly o 6,1 milionu barelů. Analytici čekali pokles jen o 2,6 milionu barelů. Vyšší propad způsobil růst vývozu. Zásoby destilátů, jako nafty a topného oleje, naopak stouply mnohem více, než se čekalo.

Skupina OPEC+, která zahrnuje Organizaci zemí vyvážejících ropu a její partnery, včetně Ruska, má od ledna zvýšit těžbu o 500.000 barelů denně. Investor banky Mizuho Bob Yawger upozornil, že ropu oslabuje skutečnost, že dodávky na trh se mají zvýšit, a vyhlídky, že by Američané dostali stimulační šek 2000 USD, jsou stále více nepravděpodobné.

Částečnou podporu získala ropa z poklesu dolaru ke koši měn nejníže od roku 2018. Slabší dolar zlevňuje ropu pro investory mimo USA, a jejich zájem o ropu tak roste.

Ropě pomáhá i to, že Británie se stala první zemí, která schválila vakcínu proti covidu-19 vyvinutou Oxfordskou univerzitou a firmou AstraZeneca. Další vakcína zvyšuje naději na rychlejší obnovení turistiky a práce, napsala agentura Reuters.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ