Ropa je po poklesu amerických zásob na 11měsíčním maximu

Ceny ropy se dnes po zprávě o poklesu amerických ropných zásob a díky slibu Saúdské Arábie, že sníží těžbu více, než se očekávalo, dotkly 11měsíčního maxima. Posléze ale část zisků odepsaly.

Krátce po 18:00 SEČ vykazovala cena severomořské ropy Brent nárůst o 0,3 procenta na 54,45 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu připisovala taktéž 0,3 procenta na 50,76 dolaru za barel. Během dne se Brent prodával i za 54,90 dolaru, tedy nejdráže od doby, kdy se kvůli nákaze covid-19 uzavřely západní ekonomiky. WTI se dnes vyšplhal i na 51,28 dolaru za barel.

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) oznámil, že se v týdnu do 1. ledna snížily zásoby ropy a naopak vzrostly zásoby pohonných hmot. Ropné zásoby podle něj klesly o osm milionů barelů na 485,5 milionu barelů. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali pokles jen o 2,1 milionu barelů.

Podporu cenám ropy dává i závazek jejího největšího vývozce. Saúdská Arábie oznámila, že v únoru a březnu sníží těžbu o další milion barelů denně. Podle analytika společnosti SEB Rijád dobře chápe vztah mezi cenou ropy a stavem jejích zásob. „Nižší zásoby rovnají se vyšší ceny,“ řekl Bjarne Schieldrop a dodal, že strategie funguje ale jen tehdy, když se jí řídí všichni členové uskupení OPEC+, které sdružuje členy Organizace zemí vyvážejících ropu a její spojence včetně Ruska.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ