Akcie na pražské burze první týden roku posílily o 4,7 pct.

Akcie na pražské burze během prvního týdne nového roku posilovaly, index PX stoupl o 4,7 procenta na 1075,4 bodů. Vyplývá to z výsledků pražské burzy. Nejvíce v uplynulém týdnů posílily akcie společnosti Pilulka. Pokles přitom v týdnu nezaznamenala žádná ze sledovaných akcií. Loni české akcie klesly podle indexu PX o 7,9 procenta, index skončil rok na 1027,1 bodu.

„První týden nového roku se investoři zaměřili na doplňující volby do amerického Senátu, zprávy kolem vakcíny na covid-19 v EU, jednání OPEC+ a nepokoje ve Washingtonu. Spekulace ohledně další fiskální stimulace v zámoří, schválení vakcíny od Moderny v EU a rozhodování OPEC+ dodaly akciím další růstový impulz. Konkrétně pak index S&P 500 vykázal růst o 1,7 procenta. Evropa prostřednictvím indexu EuroStoxx 600 vzrostla o tři procenta. Domácí index PX následoval ostatní evropské trhy,“ uvedl analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Nejvíce rostoucí byly v týdnu akcie společnosti Pilulka, které posílily o 14,5 procenta na 670 korun. „Titul zveřejnil první vybrané údaje od svého vstupu na trh. Představené tržby byly lehce nad odhadem samotné společnosti a potvrzují silný růst on-line tržeb celkově. Je patrné, že obor e-commerce nadále láká nové investory,“ uvedl Vaníček.

Žádná ze sledovaných akcií pak podle něj uplynulý týden nepoklesla. Beze změny se obchodovaly akcie Tatry Mountain Resorts a PFNonwovens. „Na TMR dopadá negativně vývoj pandemie respektive preventivní opatření s ní spojené. PFNonwovens oznámil, že nakonec bude pořádat valnou hromadu, která potvrdí vytěsnění minorit distanční formou na přelomu ledna a února,“ uvedl Vaníček.

Následující týden se podle něj trh zaměří na další vývoj pandemie a zároveň průběh očkování. Na konci týdne pak bude také zahájeno zveřejňování výsledků amerických firem za čtvrté čtvrtletí. „Kromě zahájení výsledkové sezony však půjde o relativně klidný týden, co se významnějších informací týče,“ dodal Vaníček.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ