Ropa zdražuje, za týden by mohla přidat více než šest procent

Ceny ropy se dnes vyšplhaly na 11měsíční maxima a za týden by mohly přidat více než šest procent. Těží především ze závazku Saúdské Arábie omezit těžbu i z růstu globálních akciových trhů, který nezarazil ani další nárůst koronavirových pacientů.

Kolem 17:00 SEČ vykazovala cena severomořské ropy Brent nárůst o téměř dvě procenta na 55,45 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu připisovala 1,65 procenta na 51,67 dolaru za barel. Za celý týden by oba typy mohly posílit o více než šest procent.

I podle analytika ze společnosti PVM Stephena Brennocka je katalyzátorem rostoucí ceny krok Rijádu, který se v zájmu dosažení dohody o budoucí těžbě v rámci skupiny OPEC+ rozhodl snížit těžbu v únoru a březnu o milion barelů denně. „Jen odvážný muž by si teď vsadil na to, že současný vzestup nebude pokračovat,“ řekl Brennock.

Jiní analytici jsou ale toho názoru, že by v příštích měsících mohla přijít korekce, pokud současný růst ceny nepodpoří silnější poptávka po pohonných hmotách. „Navzdory širokému optimismu zůstává trh křehký, protože covid-19 se dál šíří… Tím, že lidé sedí doma a méně spotřebovávají a cestují, bude se poptávka po ropě v prvním čtvrtletí 2021 jen těžko plně zotavovat,“ domnívá se analytička Paola Rodriguezová Masiuová ze společnosti Rystad Energy.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ