Co hýbalo trhy 12. 1. 2021?

Corporate America táhne politické financování

V návaznosti na kroky společností Marriott (NASDAQ: MAR), JPMorgan Chase (NYSE: JPM) a Citigroup (NYSE: C) se rostoucí počet velkých podniků rozhodl pozastavit nebo zkontrolovat své dary na kampaň v důsledku nepokojů z minulého týdne americký kapitol. Útok vedl k pěti úmrtím, včetně jednoho policisty, což přimělo mnoho vedoucích C-suite k akci. V podnikatelské komunitě panuje zlost na to, co považují za výzvu proti jakémukoli narušení „mírového přechodu moci“ nebo demokratické stability, na níž závisí podnikání.

Pozastavení veškerých politických výdajů : American Airlines (NASDAQ: AAL), Archer Daniels Midland (NYSE: ADM), BlackRock (NYSE:BLK), Boston Scientific (NYSE: BSX), BP (NYSE: BP), Charles Schwab (NYSE: SCHW), ConocoPhillips (NYSE: COP), Facebook (NASDAQ: FB), Google ( GOOG , GOOGL), Kroger (NYSE : KR), Marathon Oil (NYSE: MRO), Microsoft (NASDAQ: MSFT), Union Pacific (NYSE: UNP), US Bancorp (NYSE: USB) a UPS (NYSE: UPS).

Pozastavení darů republikánům, kteří vznesli námitky proti volebnímu hlasování : Airbnb (NASDAQ: ABNB), Amazon (NASDAQ: AMZN), American Express (NYSE: AXP), AT&T (NYSE: T), Comcast (NASDAQ: CMCSA), Dow Inc. (NYSE: DOW), General Electric (NYSE: GE), Mastercard (NYSE: MA) a Verizon ( NYSE: VZ).

Některé statistiky: Ve volbách v roce 2020 dostali republikánští kandidáti a výbory od Centra pro responzivní politiku celkem 205 milionů USD na dary na kampaně od korporátních PAC, zatímco demokratičtí kandidáti a kauzy dostali 155 milionů USD.

Toto není období v politickém cyklu, kdy kandidáti shánějí peníze. Vzhledem k tomu, že většina PAC přispívá blíže k prezidentským a legislativním volbám, bude zajímavé sledovat, jakou trvalou bolest způsobí společnosti Corporate America, když se blíží průběh voleb v listopadu 2022.

Další krok pro trh?

Akcie se v pondělí odevzdaly po prudkém růstu část své ceny, což vedlo k tomu, že hlavní americké indexy zaznamenaly maxima, i když se zdá, že návratnost netrvá dlouho, protože se zdá, že futures zahájí dnešní relaci pravou nohou. Dow + 0,3% ; S&P 500 + 0,3% ; Nasdaq + 0,5%.

 „Tento trh odmítá obchodovat se vším, co se zhoršuje, a místo toho se zaměřuje na to, co by se mohlo napravit,“ prohlásil Jim Cramer a dodal, že pozitivitu na Wall Street lze také vidět tak, že si mnoho jednotlivých akcií vyměnilo ruce.

Investoři do značné míry ignorovali útok z minulého týdne na Kapitol, krok demokratů k obviňování prezidenta Trumpa a nespočet titulků, které varovaly pře protržením „tržní bubliny“. 

Sociální dilema

„Vzhledem k násilným událostem ve Washingtonu, DC a zvýšenému riziku poškození jsme v pátek odpoledne začali trvale pozastavovat tisíce účtů, které byly primárně určeny ke sdílení obsahu QAnon,“ Twitter (NYSE: TWTR) potvrzeno v příspěvku na blogu. „Bylo nám jasné, že podnikneme rázná donucovací opatření v případě chování, které může vést k poškození offline.“

„Od pátku bylo v důsledku našich snah pozastaveno více než 70 000 účtů, přičemž mnoho případů provozovalo mnoho účtů jeden jednotlivec. Tyto účty se zabývaly sdílením škodlivého obsahu spojeného s QAnon v rozsahu a byly primárně věnovány propagace této konspirační teorie napříč službami.“

S odvoláním na svou politiku týkající se koordinace škod, Facebook(NASDAQ: FB )také oznámil, že odstraní obsah obsahující frázi „zastavte krádež“ ze svých služeb před zahájením inaugurace nově zvoleného prezidenta Joe Bidena 20. ledna, ale umožní „pokračovat v rozsáhlých rozhovorech týkajících se výsledku voleb“.

Parler podal žalobu na Amazon (NASDAQ: AMZN), obviňující technologického giganta z porušení antimonopolního zákona poté, co pozastavil webhosting mikroblogovací platformy „free speech“. Ve stížnosti podané federálním soudem ve státě Washington Parler uvedl, že rozhodnutí bylo „motivováno politickými animusy“ a bylo navrženo tak, aby omezovalo hospodářskou soutěž ve prospěch Twitteru, který je rovněž zákazníkem AWS. Parler žádá o nouzový příkaz k odmítnutí odstavení Amazonu a uvedl, že to bylo ekvivalentem „vytažení zástrčky nemocničního pacienta při podpoře života“ a „zabije Parlerovo podnikání – ve chvíli, kdy bude raketově stoupat“.

Odesílání signálu

Přihlaste tweet od Elona Muska … Před pěti dny miliardář a vášnivý uživatel Twitteru (TWTR) vyzval své následovníky, aby „používali Signal“ – šifrovaná aplikace pro zasílání zpráv, která je financována neziskovou organizací a zaznamenává nárůst popularity. Nedávná změna zásad na WhatsApp vedla k tomu, že jednotka Facebook ( FB ) rozšířila kontrolu nad daty uživatelů, která shromažďuje, zatímco Signal má historii boje s jakoukoli entitou, která požaduje informace a přidává funkce pro další anonymizaci uživatelů, kde je to možné.

Došlo k určitému zmatku (a možná i trochu hazardu s akciemi). Obchodníci reagovali na Muskův tweet zvýšením ceny Signal Advance (OTCPK: SIGL), malý výrobce komponentů, jehož akcie se obchodují přes přepážku a od roku 2019 nepodávají výroční zprávu SEC. Akcie se před velkým tweetem obchodovaly za pouhých 0,60 USD, ale ve čtvrtek a pátek se rychle vyšplhaly na 6,64 USD. Akcie včera opět vzrostly a uzavřely na 38,70 USD, což mělo za následek ohromný 6 380% pokrok během tří obchodních seancí a tržní kapitalizaci více než 3 B USD.

Podobná událost se stala v loňském roce. Rostoucí popularita trendy videohovorů Zoom Video(NASDAQ: ZM )došlo k prudkému nárůstu ceny akcií společnosti Zoom Technologies, která se obchodovala pod „ZOOM“. SEC později pozastavila obchodování s distributorem bezdrátových produktů, částečně kvůli všeobecnému zmatku.

K omylům na finančních trzích tradičně docházelo, když byla objednávka na nákup nebo prodej zadána mnohem větší velikosti, než bylo zamýšleno, nebo jiných vstupních chyb. Obchodníci se nyní mohou dívat na podobné nesrovnalosti ve stylu, pokud jde o názvy společností nebo symboly tickerů.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ