Koruna kvůli inflaci dopoledne oslabila, během dne ztráty smazala

Koruna po ranním zveřejnění dat o prosincové i loňské inflaci oslabila, během dne ale ztráty postupně smazala. Kolem 17:00 tak uzavírala na 26,16 Kč/EUR, tedy na prakticky stejné hodnotě jako v úterý. Vůči dolaru dnes česká měna o tři haléře zpevnila na 21,49 Kč/USD. Vyplývá to z údajů společnosti Patria Online.

Statistici dnes oznámili, že spotřebitelské ceny v Česku se uplynulý rok průměrně zvýšily o 3,2 procenta, což byl nejvýraznější nárůst za osm let. Ovlivnily to ceny potravin, nápojů, tabáku a bydlení. O rok dřív byla průměrná míra inflace 2,8 procenta. V samotném prosinci meziroční inflace klesla na 2,3 procenta, a byla tak nejnižší za dva roky. Už počátkem letošního roku by podle ekonomů mohla inflace klesnout pod dvě procenta díky vývoji cen potravin a energií.

„Koruna k euru po dnešních čerstvých datech o české nízké spotřebitelské inflaci oslabila, později však ztráty umazala a odpoledne je tam, kde ráno otevírala. Z většího nadhledu se nic neděje a stále platí, že čím bude pandemická situace v ČR lepší, tím má koruna víc prostoru k posílení – a obráceně,“ uvedl hlavní ekonom Next Finance Vladimír Pikora.

Trh podle analytika Komerční banky Martina Gürtlera na aktuální data o inflaci reagoval výrazným poklesem korunových sazeb, což se dopoledne odrazilo také v nepatrném oslabení koruny ke 26,20 Kč/EUR. „Poté však následovala korekce zpět ke 26,17 Kč/EUR a zbytek obchodování se už nesl v poklidném módu s minimálními pohyby kurzu,“ dodal.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ