Objem investic do startupů se loni zdvojnásobil na tři miliardy

Investoři loni vložili do tuzemských startupů v raných investičních fázích přes tři miliardy korun, což je dvojnásobek proti roku 2019. Medián výše investic do jednotlivých firem meziročně stoupl ze 400.000 na 500.000 eur, tedy na zhruba 13 milionů korun. Uvedla to dnes advokátní kancelář Mavericks, která se specializuje na digitální ekonomiku, IT a startupy.

„Navzdory pandemii covidu-19 byl rok 2020 pro startupy i investiční fondy úspěšný. Oproti roku 2019 narostl počet realizovaných transakcí i objem investovaných peněz, současně vznikla celá řada nových investičních fondů,“ uvedl partner Mavericks Tomáš Ditrych.

Celý venture kapitálový trh v České republice se také postupně profesionalizuje. V posledních třech letech je podle Ditrycha vidět velký posun v přístupu investorů k potenciálním investicím, interním prověřovacím procedurám a najímání odborníků na provádění tzv. due diligence a přípravu investiční dokumentace.

V důsledku zvýšené konkurence mezi investory a většího počtu odborníků působících na českém trhu se podmínky, za kterých investoři posílají do startupů peníze, výrazně zlepšily a postupně se přibližují standardům západní Evropy a USA.

„Díky velkému množství investičních fondů, inkubátorů a akcelerátorů, špičkovým technickým univerzitám a v porovnání se světem také díky nízkým životním nákladům má Praha potenciál stát se jedním z předních evropských technologických center,“ dodal Ditrych.

Advokátní kancelář Mavericks se v posledních dvou letech podílela na více než 75 transakcích. Firma tak pomohla do českého startupového systému přinést jen v těchto raných investičních fázích přes 1,5 miliardy korun.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ