Telefónica se dohodla na prodeji svých stožárů za 7,7 mld. eur

Španělská společnost Telefónica se dohodla na prodeji svých telekomunikačních stožárů v Evropě a Latinské Americe firmě American Tower za 7,7 miliardy eur (201,4 miliardy Kč). Ve vlastnictví si ponechá pouze věže v Británii, oznámila dnes Telefónica.

American Tower získá více než 30.000 telekomunikačních stožárů ve Španělsku, Německu, Brazílii, Peru, Chile a Argentině. Tyto stožáry si pak Telefónica od americké firmy pronajme.

Zisk z prodeje chce Telefónica použít na snížení obrovského dluhu, který nahromadila při masivních investicích do sítí. Jejím cílem je také zaměřit se na ziskovější aktivity a odejít z méně ziskových trhů. Generální ředitel Telefóniky José María Álvarez-Pallete dodal, že dohoda znamená, že se firma může zaměřit na své ambicióznější cíle, jako dohoda o sloučení britských operací pod značku O2 se společností Virgin Media, akvizice mobilního majetku brazilského operátora Oi a snížení dluhu.

Pro americkou firmu poskytuje dohoda napojení na evropský trh, který je díky zavádění sítí páté generace (5G) stále více atraktivní. American Tower se zaměřila na výstavbu sítí převážně v Africe, Latinské Americe a Indii. V roce 2019 v rámci expanze v Africe koupila Eaton Towers.

Evropské telekomunikační firmy doposud spíše odmítaly ztrátu kontroly nad stožáry, které považovaly za strategicky důležité. Dnešní dohoda však ukazuje, že začínají být ochotné tento přístup přehodnotit kvůli snížení nákladů a získání hotovosti. Mimo jiné také největší evropský mobilní operátor Vodafone pracuje na primární nabídce akcií své divize věží.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ