Ceny ropy kvůli šíření koronaviru v Číně klesají

Ceny ropy dnes klesají a ztrátu si zřejmě připíší i za celý týden. Obavy z uzavírání čínských měst kvůli šíření nemoci covid-19 zastínily příznivé zprávy o dovozu ropy a plánu na další stimuly v USA.

Kolem 18:20 SEČ cena severomořské ropy Brent klesala o 2,6 procenta na 54,94 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zlevňovala o 2,5 procenta na 52,21 dolaru za barel.

Situace na trhu s ropou je obtížná. Producenti ropy čelí dříve nepoznaným výzvám, jak vyrovnat nabídku a poptávku, když jejich propočty musí zahrnovat i rychlost očkování a uzavírání ekonomik. Ceně ropy ale pomáhají silné akcie a slabší dolar, které zlevňují ropu pro neamerické investory, a silná poptávka z Číny.

Poptávku po ropě by mohl zvýšit také další záchranný balík, který představil nově zvolený americký prezident Joe Biden. Optimismus z plánu ale zbrzdily horší než očekávané údaje z trhu práce, upozornila agentura Reuters.

Dovoz ropy do Číny loni stoupl o 7,3 procenta. Dnes však Čína oznámila nejvyšší přírůstek nemocných s covidem-19 za deset měsíců. Završila tak týden, ve kterém zaznamenala první úmrtí od května a poslala do karantény přes 28 milionů lidí.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ