Biden míří k inauguraci a akciový trh roste

Joe Biden bude ve středu inaugurován jako 46. americký prezident a trhy sledují, jak dopadne jeho plán boje s Covidem i jeho stimulační balíček ve výši 1,9 bilionu dolarů.

Biden začíná své prezidentství se zhruba 13% ziskem na trhu po volbách, nejlepším výkonem S&P 500 mezi volbami a inaugurací jakéhokoli prezidenta.

Pokud bude trvat to, co je nastaveno z historie, tak Bidenův akciový trh by si měl i nadále vést dobře, protože průměrný zisk demokratických prezidentů v prvním roce je podle CFRA 11,3 %.

Zajímavá bude sezóna hospodářských výsledků, můžeme čekat reporty Bank of America, Goldman Sachs a Procter & Gamble.

Nově zvolený prezident Joe Biden se tento týden stěhuje do Bílého domu s největším růstem na akciovém trhu od prezidentského volebního dne, který se datuje minimálně do roku 1952. Podle údajů CFRA, které začínají v tomto roce, by téměř 13% nárůst od 3. listopadu byl největším nárůstem indexu S&P 500 mezi volbami a inaugurací, pokud by se tyto zisky udržely. Nejlepší byl zisk 8,8 % prezidenta Johna F. Kennedyho, následovaný prezidentem Dwightem Eisenhowerem (6,3 %) a prezidentem Donaldem Trumpem (6,2 %).

Bidenův příslib balíčku opatření na uvolnění 1,9 bilionu dolarů, který oznámil ve čtvrtek, je jedním z důvodů prudkého nárůstu akciového trhu a v nadcházejícím týdnu bude ve středu pohledu trhů, protože investoři hodnotí jeho šance na získání souhlasu Kongresu.

Tento týden začíná dnem Martina Luthera Kinga Jr. a během příštích čtyř dnů vykazuje výdělky několik desítek společností S&P 500. Mezi reportující společnosti patří Bank of America, Goldman Sachs, IBM, Intel a Procter & Gamble.

Biden nebude mít lehký start

Balíček stimulačních opatření ve výši 1,9 bilionu dolarů je na vrcholu programu. Významné je však také zaměření na to, zda jeho administrativa bude lépe kontrolovat pandemii a zavádět vakcínu, jak slíbil. Quincy Krosby, hlavní tržní stratég společnosti Prudential Financial poukázala na obavy z oslabení ekonomiky, což je patrné z prosincových údajů o maloobchodním prodeji, který poklesl o překvapivých 0,7 % a týdenních žádostí o nezaměstnanost, na nejhorší úrovni od srpna.

“Dalo by se namítnout, že to souvisí s Covidem, a proto je nejdůležitější do budoucna vidět logistiku vakcín, očkování nabývá na řádné síle.” To je pro trh zásadní, “uvedla.

Krosby uvedla, že trh je zaměřen na inauguraci.

“Chtějí, aby to šlo hladce, a aby nedošlo k žádnému výpadku zabezpečení.” Trh pohltil události 6. ledna. Trh se díval dopředu a přišel na to, že v tomto okamžiku to bylo jednorázové, a skončil 6. ledna výše, “uvedla. “Ale trh se vždy stává mnohem defenzivnějším, pokud se najednou rozšíří to, co jsme považovali za izolovanou událost.”

Inaugurace bude mít zvýšenou bezpečnost poté, co dav Trumpových příznivců zaútočil na Kapitol, zatímco Kongres byl v procesu potvrzování hlasování volební akademie. Sněmovna minulý týden hlasovala pro obvinění Trumpa z podněcování k násilí, nyní panují obavy z dalších incidentů ve Washingtonu nebo v dalších městech státu.

Stimul a akcie

Stovall uvedl, že pokud je historie vodítkem, měl by si burza s Bidenem vést dobře. Průměrný zisk S&P 500 za prvních 100 dní u demokratických prezidentů je 3,5 %, jde o rok 1952. U republikánů ve stejném období to bylo průměrně 0,5 %. S&P 500 také získal v prvním roce demokratického prezidenta průměrně 11,3 %, ale u republikánů pouhých 5,7 %, což nás vrací do dob druhé světové války.

Akciový trh bude i nadále sledovat trh s dluhopisy, poté co desetiletý výnos státní pokladny minulý týden dosáhl maxima 1,18 %, což je nejvyšší hodnota od března. Od té doby se po slabých datech v pátek vrátila zpět na přibližně 1,08 %.

“Další věci se dějí v zadní místnosti.” Výnosy dluhopisů se v poslední době posunuly nahoru a byla to změna. Dalo vám to představu o tom, jak se mohou rychlé sazby pohybovat, “řekl James Paulsen, hlavní investiční stratég společnosti Leuthold Group. “Může to být náhled toho, co můžete letos očekávat.”

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ