EU pokutovala distributora her Valve a pět producentů

Americká společnost Valve, která je majitelem největší distribuční platformy videoher Steam, dostala spolu s pěti vydavateli videoher od Evropské komise (EK) pokutu 7,8 milionu eur (204 milionů Kč). Sankce je za blokování přeshraničního prodeje v EU. Firmy totiž bránily hráčům, aby si mohli koupit levnější kopie videoher v jiných zemích EU.

Pokuta přichází po čtyřech letech vyšetřování. Firmy využívaly praktiky, které bránily hráčům aktivovat si a hrát v jiných zemích unie hry prodané na DVD nebo stažené v České republice, Polsku, Maďarsku, Rumunsku, na Slovensku, v Estonsku, Lotyšsku a Litvě.

Komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová uvedla, že pokuta má posloužit jako připomínka toho, že společnosti mají v rámci EU zakázáno omezovat přeshraniční prodej. Valve se však s vydavateli dohodla na zablokování prodeje některých počítačových her mimo určité území. Dohody ovlivnily přibližně 100 videoher. Hodnota Evropského trhu s hrami je více než 17 miliard eur (444 miliard Kč).

Společnost Valve, která žádné pochybení nepřipouští, dostala pokutu 1,66 milionu eur. Pokuty pěti vydavatelům videoher, což jsou firmy Bandai Namco, Capcom, Focus Home, Koch Media a ZeniMax, komise snížila o deset až 15 procent. Na rozdíl od firmy Valve totiž pochybení přiznaly.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ