Korelace měnového páru GBP/USD a S&P 500

V následujícím textu si ukážeme, jak spolu v současné době korelují měnový pár GBP/USD a index S&P 500.

Níže vidíme graf S&P 500 v období od prosince 2019 do ledna 2021. Jak je z grafu patrné index výrazně na začátku roku reagoval na nastupující pandemii koronaviru a následně na stále se zvyšující ekonomické stimuly, které vláda USA poskytovala společnostem i jednotlivým občanům.

Z hlediska rozložení akcií index zasahuje prakticky do všech segmentů trhu a proto jeho růst může být relativně rovnoměrný, i když stimuly míří do jednoho nebo druhého sektoru trhu.

Navíc fiskální stimuly výrazně oslabují USD, který v rámci indexu DXY dosahuje v posledních několika měsících pravidelně dlouhodobých minim. Všeobecně vzato je totiž slabší USD dobrou zprávou pro akcie, protože to znamená možnost levnějšího financování pro společností.

To, co mluví pro další růst indexu S&P 500 je změna v politice USA, která by měla nastat s nástupem Joe Bidena na post 46. prezidenta Spojených států. Pouze na kraj v novodobé historii už Joe Biden drží rekord v tom, že index S&P 500 zaznamenal největší růst od zvolení prezidentského kandidáta po jeho inauguraci a to více než 11 %.

Rozvoj obnovitelných zdrojů energie, elektromobility nebo cíl zlegalizovat marihuanu na federální úrovni a učinit zdravotní péči dostupnou, je směr, který nahrává širšímu ekonomickému růstu. Navíc lze kalkulovat s dalšími stimuly a tím pádem další financováním firem. Konečně i kandidátka na post ministryně financí Janet Yellenová se ve svém prohášení v kongresu nechala slyšet, že: „ Pomoc ekonomice musí být co nejrychlejší, aby se recese neprodlužovala.“

V souhrnu se tedy dostáváme na konstelaci, která je pro akcie silnou podporou naopak vede k oslabení USD, díky inflaci a právě podpůrným programům.

A zde se dostáváme k páru GBP/USD. Oslabující americký dolar je pro libru velmi dobrou zprávou, protože jí dovoluje držet se v rostoucím trendu.

Velká Británie navíc s EU úspěšně dořešila otázky přechodné období Brexitu a tím pádem se vyhnula skutečně tvrdému Brexitu, který by znamenal v krátkodobém pohledu ekonomickou katastrofu. Když k tomu připočteme dohodu o volném obchodu s Japonskem, rychlejší tempo vakcinace oproti USA a oslabující USD, tak dostáváme velmi atraktivní kombinaci faktorů, které táhnou měnový pár GBP/USD vzhůru.

Níže v grafu vidíme barevně vyznačený graf GPB/USD a S&P 500. Nelze si nevšimnout, že se tyto grafy liší pouze v jemných nuancích.

Na závěr tedy můžeme říci, že oslabující USD je dobrou zprávou jak pro akcie, tak pro GBP/USD. Dalšími faktory, které vedou ke korelaci mezi těmito instrumenty jsou překonání zásadních událostí. V USA prezidentských voleb a Brexitu v Británii. V neposlední řadě je také třeba vzít v potaz Bidenem slibovaný návrat k modelu spolupráce USA se zbytkem světa a možné snížení tenzí na globální politické scéně.

Ing. David Jukl
Asset Manager
Mercurius Pro, o.c.p., a. s.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ