Akciové indexy S&P 500 a Nasdaq uzavřely na nových maximech

Americké akcie zakončily obchodování smíšeně. Indexy S&P 500 a Nasdaq uzavřely na nových rekordních maximech, zatímco Dow Jonesův index nepatrně klesl. Akciový trh v posledních dnech těží z očekávání, že administrativa nového prezidenta Spojených států Joea Bidena zavede další opatření na podporu ekonomiky, která se stále potýká s negativními dopady pandemie covidu-19.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,04 procenta a uzavřel na 31.176,01 bodu. Širší index S&P 500 se však zvýšil o 0,03 procenta na 3853,07 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, vzrostl dokonce o 0,55 procenta na 13.530,92 bodu.

„Trh doufá, že Bidenova administrativa bude pokračovat ve zvyšování rozpočtových stimulů,“ uvedl analytik Michael Arone ze společnosti State Street Global Advisors. Upozornil, že do čela růstu na akciovém trhu se vrátily technologické podniky, které těží ze skutečnosti, že lidé v důsledku pandemie covidu-19 tráví více času ve svých domovech. „Ukazuje to na existenci obav, že boj s pandemií by mohl být obtížnější a mohl by trvat delší dobu,“ dodal.

Výrazně posílily například akcie technologické společnosti Apple, nárůst zaznamenaly rovněž akcie internetového obchodu Amazon či provozovatele sociální sítě Facebook. Tyto přední technologické podniky příští týden zveřejní své čtvrtletní výsledky.

Americký dolar na devizovém trhu naopak oslaboval, protože příznivé ekonomické údaje a optimismus ohledně dalších stimulačních opatření ve Spojených státech podporují poptávku po rizikovějších měnách s vyššími výnosy. Euro si kolem 22:00 SEČ vůči dolaru připisovalo zhruba půl procenta na 1,2166 USD.

Růstu jednotné evropské měny nezabránily ani vyhlídky na déle trvající opatření proti koronaviru v zemích eurozóny. Evropská centrální banka (ECB) podle očekávání ponechala svou měnovou politiku beze změn. Poukázala však na negativní dopady pandemie covidu-19 a slíbila, že v případě potřeby přikročí k rozšíření opatření na podporu ekonomiky.

Britská libra posilovala kvůli očekávání, že hospodářské oživení v Británii by díky vysokému tempu očkování proti covidu-19 mohlo být rychlejší než v jiných předních ekonomikách. Libra vystoupila na nové maximum za dva a půl roku vůči dolaru a na nové osmiměsíční maximum vůči euru.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ