Akcie v USA převážně sestoupily z maxim, Nasdaq opět na rekordu

Akcie ve Spojených státech v závěru týdne převážně oslabily a sestoupily z dosažených maxim. Dolů je táhly především společnosti Intel a IBM a také mizející naděje, že se ekonomika v příštích měsících plně otevře. Index technologického trhu ale uzavřel na novém rekordu. Na devizovém trhu po třídenním poklesu posílil dolar.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,57 procenta a uzavřel na 30.996,98 bodu. Širší index S&P 500 zeslábl o 0,30 procenta na 3841,47 bodu. Index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, ale vzrostl o 0,09 procenta na rekordních 13,543.06 bodu. Těžil ze zisků Microsoftu, Applu a Facebooku.

Za celý týden Dow Jones podle agentury Reuters přidal 0,59 procenta, index S&P 500 stoupl o 1,94 a Nasdaq dokonce o 4,19 procenta.

Největší ztráty vykázala z firem zahnutých v Dow Jonesově indexu technologická společnost IBM. V závěru odepsala 9,9 procenta poté, co její kvartální výsledky zaostaly za odhady vinou poklesu softwarové divize.

Přes 9,3 procenta ztratil americký výrobce čipů Intel, který vykázal sice dobré výsledky, ale investoři se rozhodli si je vybrat.

Americký dolar na devizovém trhu naopak posiloval, protože investoři mu ve světle nepříznivých ekonomických statistik ze zemí mimo USA dávali přednost před rizikovějšími měnami. Dolar je považován za bezpečnou měnu v časech ekonomické nejistoty, kdy roste, protože se investoři bojí rizikovějších investic.

Kolem 22:00 SEČ přidával dolarový index, jenž vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, 0,1 procenta na 90,23 bodu. Euro si k dolaru ve stejnou dobu připisovalo 0,04 procenta na 1,2169 USD. K japonskému jenu měl dolar k dobru 0,3 procenta na 103,790 JPY.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ