Akcie v USA díky vyhlídkám na pomoc a očkování stouply na rekord

Akcie ve Spojených státech zahájily týden růstem na nové rekordy. Vyhlídky na nová stimulační opatření a pokračující očkování posílily optimismus investorů, že tempo oživení ekonomiky z recese způsobené pandemií by mohlo být rychlé. Dow Jones a S&P zažily růst již šestou seanci za sebou, což je jejich nejdelší růstové období od srpna.

Index Dow Jones stoupl o 237,52 bodu, tedy 0,76 procenta, na 31.385,76 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 vzrostl o 28,76 bodu, čili 0,74 procenta, na 3915,59 bodu. Index technologického trhu Nasdaq se zvýšil o 131,35 bodu, neboli 0,95 procenta, na 13.987,64 bodu.

Ministryně financí Janet Yellenová uvedla, že pokud Kongres schválí prezidentův balíček pomoci 1,9 bilionu USD, mohly by se Spojené státy vrátit k plné zaměstnanosti příští rok. Naděje na nový balík pomoci se zvýšily v pátek, kdy Senát schválil usnesení o vládních výdajích, v němž vyjadřuje podporu vyčlenění 1,9 bilionu dolarů pro opatření spojená s bojem proti koronaviru.

Nejlépe si vedly energetické společnosti, protože ceny ropy stouply nejvýše za více než rok. Z 11 velkých sektorů indexu S&P 500 jich šest zaznamenalo růst.

Posílily akcie firem Walt Disney, Cisco Systems a General Motors, které tento týden zveřejní výsledky hospodaření. Vzrostly také akcie automobilky Tesla, která oznámila, že investovala zhruba 1,5 miliardy USD do kryptoměn a začne přijímat platby v bitcoinech.

Sezona zveřejňování výsledků hospodaření se dostala za polovinu. Doposud oznámilo výsledky hospodaření 294 společností, z toho 83 procent jich překonalo očekávání analytiků, napsala agentura Reuters.

Dolar po pátečním poklesu způsobeném slabými údaji o tvorbě pracovních míst v USA mírně oslabil ke koši měn. Analytici nicméně nadále předpokládají, že hospodářské oživení bude v USA rychlejší než v řadě jiných zemí.

Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesl o 0,1 procenta na 90,95 bodu. Kurz eura vůči dolaru se téměř nezměnil, pohyboval se kolem 1,2051 USD. Dolar k jenu klesl o 0,2 procenta na 105,21 JPY a euro vůči jenu oslabilo o 0,1 procenta na 126,80 JPY.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ