Premiantem pražské burzy dnes byly akcie České zbrojovky

Pražská burza dnes posílila. Index PX zpevnil o 0,49 procenta na 1060,37 bodu. Dařilo se většině hlavních titulů. Nejvýrazněji si polepšily akcie společnosti Česká zbrojovka, která ve čtvrtek ohlásila podpis konečné dohody o převzetí amerického výrobce zbraní Colt. Vyplývá to z webových stránek burzy. Koruna dnes mírně zpevnila vůči euru a stagnovala k dolaru.

Z 11 hlavních titulů ovlivňujících hodnotu indexu PX dnes sedm uzavřelo obchodování se ziskem. Akcie telekomunikační firmy O2 Czech republic stagnovaly a zbylé tři emise skončily v červených číslech.

Nejvýraznější nárůst zaznamenaly akcie České zbrojovky (CZG). Jejich závěrečná cena 372 Kč byla o 3,33 procenta vyšší než při ranním otevření burzy. „Podstatné je, že CZG získá okamžitě přístup do tendrů amerických federálních složek (a tedy k zakázkám armády Spojených států),“ vysvětluje důvody zájmu investorů analytik Komerční banky Bohumil Trampota.

Dařilo se rovněž akciím energetické společnosti ČEZ. Jejich cena stoupla o 1,13 procenta na 539 Kč. „Podporou byl další růst cen emisních povolenek a elektrické energie,“ uvedl makléř Fio banky Josef Dudek.

K růstu burzovního indexu přispěly i všechny tři bankovní tituly obchodované v Praze. Cenné papíry Erste posílily o 0,89 procenta, akcie Monety o 0,8 procenta a Komerční banky o 0,44 procenta.

Naopak mezi ztrátové emise se dnes zařadily Kofola či Avast. Cenné papíry nápojářské společnosti Kofola zlevnily o 1,87 procenta na 263 korun za kus. Akcie technologické firmy Avast uzavřely s cenou 149 Kč, tedy o 0,33 procenta níže než při otevření burzy.

Koruna od čtvrtečního podvečera mírně zpevnila vůči euru a stagnovala k dolaru. K jednotné evropské měně si koruna polepšila o tři haléře na 25,73 Kč/EUR. Kurz k dolaru zůstal na 21,23 Kč/USD. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ