Co hýbalo trhy 16. 2. 2021?

Chladný okamžik

Teploty hluboko pod bodem mrazu v USA měly za následek postupné výpadky proudu pro nejméně 5 milionů lidí z horního Středozápadu a Houstonu. Více než milion barelů ropy denně a 10 B kubických stop produkce plynu také skončily offline, což poprvé za více než rok poslalo americké ceny ropy nad 60 $ za barel a ceny zemního plynu vzrostly o 6%. Exxon Mobil (NYSE: XOM) a Marathon Petroleum (NYSE: MPC) zastavily výrobu.

Energetická krize není jediným problémem a očekává se, že chladné počasí přetrvá až do středy. Veškerá letecká doprava dovnitř a ven z Houstonu byla uzavřena a snahy očkování COVID čelily potenciálnímu narušení plynulosti. Byla také mobilizována národní garda, aby se starší lidé dostali do oteplovacích přístřešků, zatímco se přerušení dodávek elektřiny přelilo do sousedního Mexika.

Studená fronta testuje vysoce decentralizovaný model distribuce elektřiny v Texasu. Elektrárny nemají motivaci k budování rezervní kapacity, ale jsou spíše placeny za energii, kterou prodávají. V pondělí dosáhly velkoobchodní ceny elektřiny v texaské rozvodné síti dokonce cenového stropu 9 000 USD za megawatthodinu (průměrná cena je 25 USD). Na rozdíl od monopolů na veřejné služby v jiných státech maloobchodníci s elektřinou v Texasu tvrdě soutěží.

Skladovací a záložní energii bude třeba řešit, protože sítě v USA přecházejí z fosilních paliv na čistší energii. Konkurence silně dotovaných větrných elektráren a levnějšího zemního plynu v kombinaci s přísnější regulací emisí způsobila, že podíl uhlí na elektřině Texasu klesl za poslední desetiletí o více než polovinu na 18%. 

Klimatické úsilí ve státní pokladně

Janet Yellen se podle WSJ snaží jmenovat někoho, kdo bude monitorovat rizika, která pro finanční systém představují klimatické změny jako součást nového klimatického „uzlu“ na ministerstvu financí . Údajně se uvažuje o Sarah Bloom Raskin, bývalé náměstkyni ministra financí za Obamovy vlády, která pracovala po boku Yellen ve výboru Federálních rezerv. Raskin v mnoha projevech a rozhovorech varovala, že americké regulační orgány musí udělat více pro posílení odolnosti finančního systému vůči klimatickým rizikům.

Jmenování by bylo součástí širšího akčního plánu v oblasti klimatu prováděného v mnoha vládních agenturách. Bidenova administrativa se již znovu připojila k pařížské klimatické dohodě.

Yellen chce posoudit potenciální škody častějších nepříznivých povětrnostních jevů, jako jsou záplavy, požáry nebo hurikány, na aktivech podporujících bankovní půjčky a hypotéky. Posuny lze pozorovat také v podnikání bank kvůli klesající poptávce po fosilních palivech. To by mohlo snížit hodnotu aktiv vlastněných ropnými a energetickými společnostmi a zvýšit rizikovost půjček těmto společnostem. Další oblastí, kterou je třeba prozkoumat, jsou daňové pobídky pro energetický průmysl, u nichž se očekává snížení

Parler se vrací online

Parler, sociální síť oblíbená mezi konzervativci, se znovu objevila po svém úpadku, ačkoli aplikace stále není k dispozici v obchodech Apple (NASDAQ: AAPL) nebo Google Play (GOOG , GOOGL). Technologičtí giganti spolu s Amazonem (NASDAQ: AMZN) odstartovali platformu ze svých služeb po smrtícím útoku na americký Capitol 6. ledna. Parler uvedl, že jeho služba se rozrostla na více než 20 milionů uživatelů a bude ji hostovat společnost SkySilk Inc., která operuje z datového centra v Los Angeles.

„Skysilk neobhajuje ani neomlouvá nenávist, spíše prosazuje právo na soukromý úsudek a odmítá roli soudce, poroty a kata. Bohužel se zdá, že příliš mnoho našich kolegů z poskytovatelů technologií se liší ve svém postoji k tomuto tématu. SkySilk skutečně věří a podporuje svobodu projevu a konkrétněji práva, která nám byla poskytnuta v prvním dodatku. Toto je pro nás záležitost, o které se nedá vyjednávat. A i když můžeme nesouhlasit s některými sentimenty nalezenými na platformě Parler nemůže dovolit, aby kdokoli nebo jakákoli organizace omezovala nebo omezovala práva na první změnu.“

Zatímco staré uživatelské účty Parleru byly obnoveny, nezdá se, že by se přenesly minulé „parleys“ – termín webu pro příspěvky. Web začne přijímat nové registrace příští týden a někteří významní uživatelé, jako je hostitel Fox News Sean Hannity, již začali zveřejňovat příspěvky. 

Kovy vzácných zemin jako nátlak

Peking zkoumá, zda může americkým dodavatelům obrany ublížit omezením vývozu minerálů vzácných zemin, které jsou podle FT zásadní pro výrobu F-35 společnosti Lockheed Martin (NYSE: LMT) a dalších sofistikovaných zbraní. Ministerstvo průmyslu a informačních technologií navrhlo kontrolu výroby a vývozu minerálů vzácných zemin z Číny, která kontroluje přibližně 80 % celosvětových dodávek. Vedoucí představitelé průmyslu říkají, že se vládní úředníci dokonce ptali, jak by to ovlivnilo společnosti v USA a Evropě, včetně dodavatelů obrany, kdyby Čína omezila vývoz. 

Minerály vzácných zemin jsou skupina 17 chemických prvků používaných ve všem, od špičkové spotřební elektroniky, jako jsou chytré telefony, až po vojenské vybavení. Navzdory jménu existují ložiska některých z nich po celém světě, ale je neobvyklé je najít v čisté formě nebo v koncentrovaném množství, odtud název „vzácný“. USA jsou na nich velmi závislé na svých obranných schopnostech (tj. nedávná zpráva Kongresové výzkumné služby zjistila, že každý F-35 vyžadoval 920 liber materiálů vzácných zemin).

Naděje amerických společností, které se snaží proniknout do tohoto odvětví, byly v minulosti zmařeny kvůli přísným environmentálním předpisům o těžbě a zpracování. Čína také v 90. letech podbízela světové ceny, což vedlo k dalším překážkám vstupu. V současné době v USA neexistuje žádná rafinérská kapacita (rudy vytěžené zde musí být dokonce odeslány do Číny), ale to se může změnit. Pentagon nedávno podepsal smlouvy s americkými a australskými horníky na posílení jejich rafinérské kapacity na pevnině, zadáním zakázek společnostem MP Materials (NYSE: MP) a Lynas Rare Earths (OTCPK: LYSCF) pro zařízení v Kalifornii a Texasu.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ