Dluhopisy a zasedání FEDu

Výnosy amerických desetiletých státních dluhopisů vzrostly ve středu na nejvyšší úroveň od počátku roku 2020, když investoři čekali, zda FED bude signalizovat rychlejší cestu k normalizaci politiky, než se dříve očekávalo.

Světové akcie mezitím korigovaly a ruský rubl prudce poklesl po komentářích amerického prezidenta Joe Bidena, že ruský prezident Vladimir Putin „zaplatí cenu“ za volební zásahy.

Nestálost trhu je však omezena nadcházejícím vyhlášením budoucí politiky Fedu.

Centrální banka pro rok 2021 předpovídá, že americká ekonomika poroste nejrychlejším tempem za poslední desetiletí díky fiskální podpoře o 1,9 bilionu dolarů a zavedení vakcíny COVID-19. Investoři očekávají, že se pozitivní projekce promítnou do jakékoli změny měnové politiky, však budou pravděpodobně zklamáni.

„Toto je jedno z nejdůležitějších setkání Fedu, které jsme měli za dlouhou dobu a dopad bude pociťován napříč třídami aktiv,“ řekl Seema Shah, hlavní stratég společnosti Principal Global Investors.

„Trhy doufají, že Fed uklidní, že rostoucí výnosy dluhopisů se nemusejí bát, a to z trhu s dluhopisy vytahuje trochu páry.“

Před prohlášením Fedu v 1800 GMT se výnos desetiletého státního dluhopisu USA zvýšil na čerstvé maximum na 1,67 %, což je o více než 3 bazické body denně.

BIDEN VS PUTIN

Výroky Bidena, že Putin bude čelit důsledkům snah o změnu výsledku amerických prezidentských voleb v roce 2020 a způsobil na trzích nepokoj. Futures na americké akciové trhy, které byly stabilní po většinu zasedání v Londýně, klesly a ukazovaly na slabé otevírací hodnoty pro Wall Street. To zase tlačilo na evropské akcie.

Ruský rubl prohloubil ztráty a klesl o více než 1 % vůči americkému dolaru, zatímco dluhopisy rovněž čelily prodejnímu tlaku.

„Budou přicházet další sankce, to je jasné.“ Otázkou je, jak závažné, “uvedl manažer fondu North Asset Management Peter Kisler.

Světový akciový index MSCI klesl o 0,2 %, ale stále je na dohled rekordních maxim z minulého měsíce. V Asii klesl index regionálních akcií bez Japonska o 0,4 %. Japonský Nikkei 225 byl uzavřen.

Pro společnost AstraZeneca přišla dobrá zpráva, že australský farmaceutický regulační úřad uvedl, že zavádění vakcíny od společnosti proti COVID-19 bude pokračovat, přestože mnoho evropských zemí pozastavilo očkování kvůli vyšetřování hlášených nežádoucích účinků.

SLEDOVÁNÍ DLUHOPISŮ

Růst referenčních výnosů desetiletých dluhopisů je ústředním bodem trhů, který předchází prohlášení Fedu.

V letošním roce zatím vzrostly o 76 bazických bodů oproti nárůstu o 26 bps u německých a o 7 bps při růstu japonských výpůjčních nákladů.

Inflační očekávání se rovněž vyšplhala na vyšší úroveň, přičemž míra rentability u desetiletých cenných papírů chráněných proti inflaci (TIPS) vzrostla v úterý poprvé od července 2014 nad 2,3 %. 2,24 %, což je nejvyšší hodnota od září 2014.

„Otázkou je, zda (šéf Fedu) Jerome Powell považuje za vhodné posílení výnosové křivky USA,“ uvedl Chris Scicluna, vedoucí ekonomického výzkumu na Daiwa Capital Markets.

„Předpovědi budou pravděpodobně revidovány, takže je těžké tvrdit, že strmí výnosová křivka není vhodná.“ Zaznamenali jsme také nárůst zlomové inflace v TIPS.“

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ