Čínská armáda zakazuje vozidla značky Tesla – kvůli kamerám

Ano, čtete správně. Automobily značky Tesla Inc. byly aktuálně zakázány ve všech čínských vojenských komplexech a jejich okolí. Konkrétně z důvodu obav ze shromažďování citlivých údajů kamerami, které jsou zabudovány přímo do vozidel.Nařízení vydané čínskou armádou následně radí majitelům Tesly, aby zaparkovali svá auta mimo oblasti, které jsou ve vlastnictví vlády a armády.

Většina modelů Tesly má skutečně zabudovanou vnitřní kameru přímo nad zpětným zrcátkem. Zákaz se tak týká rovněž všech obyvatel bytových jednotek, které jsou v držení čínské vlády. A i když nám to může připadat přitažené za vlasy, čínské prostředí už ze zpráv přece jen trochu známe.

Aktuálně zde vznikly obavy, že největší světový výrobce elektrických vozidel shromažďuje citlivá data prostřednictvím vestavěných kamer automobilů způsobem, který čínská vláda nevidí ani nekontroluje. Pro Teslu takový poprask nicméně může představovat docela slušnou komplikaci.

Značka je totiž na čínském trhu stále populárnější a plánuje zde další rozvojové aktivity. Pokud ovšem Elon Musk a jeho automobilka padnou v nemilost právě u zdejší vlády, jen těžko odhadovat, co se bude dít. Čínská vláda rozhodně nemá problém něco zakázat zcela úplně a bez výjimek. Něco takového ale v současnosti ještě rozhodně nepředpokládáme.

Zajímavé ale přitom je, že ještě nedávno na tom Musk byl s čínskou vládou více než dobře. Čína v současnosti představuje největší trh s elektromobily na světě a je tak klíčem k Muskovým globálním ambicím růstu. Automobilka zároveň získala od státu významnou podporu při výstavbě továrny poblíž Šanghaje, jejího první mimo území USA. A Musk za tento krok projevil čínské vládě také náležitou úctu a respekt. Že by se ale karty začaly obracet?

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ