Ropa oslabuje, uzávěry v Evropě vzbuzují obavy stran poptávky

Ceny ropy dnes výrazně klesají. Nová protipandemická omezení v Evropě vzbuzují obavy ohledně poptávky. Cenám suroviny vzpruhu nedodalo ani zablokování Suezského průplavu kontejnerovou lodí.

Kolem 17:05 SEČ cena severomořské ropy Brent klesala o 4,6 procenta na 61,47 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI si ve stejnou dobu odepisovala 5,4 procenta a prodávala za 57,86 dolaru za barel.

Provoz v Suezském průplavu byl dočasně přerušen do doby, než se podaří uvolnit kontejnerovou loď, která tuto vodní cestu blokuje od úterý. Ve středu si vlivem toho ceny obou zmíněných druhů ropy připsaly přes šest procent. 

„Máme za to, že tento incident dělá jen humbuk na trhu, ale neměl by mít žádný trvalý dopad,“ řekl k zablokovanému Suezskému kanálu analytik Norbert Rücker ze společnosti Julius Baer.

Podle analytičky Ann-Louise Hittleové z poradenské společnosti Wood Mackenzie by několik dní zpožděných dodávek ropy, jež do Evropy a Spojených států putuje přes Suezský kanál, nemělo na těchto trzích ovlivnit cenu suroviny.

Dopad blokády Suezu na ceny ropy je omezený, protože většina ropných tankerů odtud směřuje do Evropy, kde je poptávka po surovině utlumená kvůli novým uzávěrám.

„Kdyby Evropa byla v lepší kondici ve svém boji s covidem-19, pak by narušení dodávek asi vedlo k dlouhodobému problému, ale to teď nehrozí,“ řekl analytik Björnar Tonhaugen ze společnosti Rystad Energy. „Z toho důvodu obchodníci dnes rychle korigovali zisky z předchozího dne, “ dodal.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ