Aviva prodala polskou divizi za 2,5 miliardy eur německé Allianz

Největší britská pojišťovna Aviva prodala svou polskou součást za 2,5 miliardy eur (65,4 miliardy Kč) německé Allianz. Uvedla, že se teď chce soustředit na trhy v Británii, Irsku a Kanadě. Allianz překonala konkurenční nabídky, které přišly od italské pojišťovny Generali a od nizozemské NN, informovala dnes s odvoláním na své zdroje agentura Reuters.

Jde o osmou transakci, kterou Aviva oznámila za posledních osm měsíců. Společnost se zbavila aktivit v Asii a v Evropě a uzavřela plán na nové zaměření portfolia. Aviva dál figuruje ve společných podnicích v Číně a v Indii.

„Prodej polské divize je výborným závěrem přechodu k novému zaměření portfolia, které jsme oznámili před osmi měsíci,“ uvedla šéfka britského podniku Amanda Blancová, která pojišťovnu vede od loňského července. Dodala, že prodej osmi divizí firmě přinese 7,5 miliardy liber (166,5 miliardy Kč).

Allianz je největší evropskou pojišťovnou, na polský trh vstoupila v roce 1997. „Jsme rádi, že můžeme dále posilovat viditelnost značky Allianz ve střední a východní Evropě a pokračovat v naší úspěšné růstové strategii v regionu,“ uvedl šéf Allianz Oliver Bäte.

Německá pojišťovna uvedla, že po transakci se stane z hlediska provozního zisku dvojkou v regionu střední a východní Evropy. V oblasti má několik dalších divizí, například v Rusku či na Ukrajině. V Polsku se německá pojišťovna z hlediska hrubého předepsaného pojistného stane pátým nejsilnějším hráčem.

Hodnota transakce předčila očekávání analytiků, všichni tři zájemci dostali podle zdrojů Reuters tento týden možnost svou pondělní nabídku vylepšit. Allianz kupuje i menšinový podíl, který v polské divizi Aviva drží španělská banka Santander. Hodnota transakce se tak zvyšuje na 2,7 miliardy eur.

Allianz působí i v České republice, kde na trh vstoupila v roce 1993 a postupně si vybudovala pozici jedné ze tří největších pojišťoven. Její podíl na českém trhu se pohybuje kolem deseti procent.

Německé Allianz loni klesl čistý zisk o 14 procent na 6,8 miliardy eur. Vedle pandemie se podnik musel vypořádat mimo jiné s pohledávkami po cunami v Japonsku.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ