Platforma SoFi nabídne uživatelům přednostní přístup k IPOs

Populární fintech SoFi je v posledním roce velmi často skloňovaným pojmem. Tato platforma se zaměřuje na osobní finance a v tomto směru již přinesla několik poměrně zásadních inovací. I tato společnost chce nabídnnout svým uživatelům přístup k IPOs. Primární úpisy akcií jsou v poslední době velmi oblíbeným tématem i mezi retailovými investory. Je tady ale jeden problém. Pro amatérského investora je prakticky nemožné dostat se k prvotní nabídce akcií.

SoFi upisuje své vlastní akcie díky SPACu Social Capital Hedosophia Holdings VCorp. A sama v pátek oznámila přípravy vlastní platformy pro nákup akcií už během IPOs. Zákazníci, kteří mají na účtech SoFi Invest alespoň 3 000 $, budou tak mít nárok investovat do nadcházejících IPO přímo před obchodováním akcií na burze.

Tato služba bude exkluzivní pro aplikaci SoFi. Uživatelé projeví svůj zájem a následně potvrdí objednávku nákupu. Zákazníci se budou moci nejprve účastnit několika předběžných IPO. Pro retailové investory ve Spojených státech amerických se rozhodně jedná o další velkou inovaci.

Dokonce už i populární platforma Robinhood v posledním týdnu oznámila svůj zájem umožnit uživatelům investovat do IPOs. Zdá se, že pravidla celé investiční hry se již nezastavitelně mění. A co víc – pomyslné hranice mezi institucionálním a maloobchodním investorem se již pomalu (ale jistě) ztrácí někde v mlze.

Co to ale vlastně bude v konečném důsledku znamenat pro samotný trh? Právě institucionální investoři totiž byli opravdu retailu dlouhou dobu v obrovské výhodě. Nakupovali akcie již během primárního úpisu – a hned, když akcie vystřelily, je mohli klidně obratem prodat. Nezapomeňme na statistiku, že průměrné IPO v USA vystřelí o 36 %. To samozřejmě nelze označit za absolutně žádné pravidlo, rozhodně se zde ale nacházelo poměrně slušné potenciální zhodnocení.

Budou tuto výhodu moci v budoucnu využívat i retailoví investoři? A nestane se tak z trhu ještě větší džungle? Nedivili bychom se už asi vůbec ničemu. Jen si můžeme připomenout pár pojmů, které na nás zaútočily v minulém roce – GameStop, Reddit a WallStreetBets.

Situace a prostředí trhu se mění doslova každým dnem. A my jsme opravdu velmi zvědavi, kam to všechno bude ještě pokračovat. I když je celá věc kontroverzní, jsme určitě rádi, že se investování otevírá stále více a více lidem.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ