Ropa po obnovení provozu v Suezském průplavu zlevňuje

Ceny ropy se dnes snižují, reagují tak na obnovení provozu v Suezském průplavu. Pozornost se nyní soustředí na čtvrteční schůzku Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců. Analytici podle agentury Reuters předpokládají, že skupina zvaná OPEC+ se vzhledem k neuspokojivým vyhlídkám pro poptávku dohodne na prodloužení těžebních limitů.

Severomořská ropa Brent kolem 16:30 SELČ vykazovala pokles o 1,2 procenta na 64,22 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu ztrácela 1,5 procenta na 60,61 dolaru za barel.

Doprava v Suezském průplavu, který skoro týden blokovala velká kontejnerová loď Ever Given, se postupně vrací k normálu. Šéf správy průplavu Usáma Rabía očekává, že dnes propluje touto vodní cestou až 140 lodí. Suezský průplav je důležitou trasou pro přepravu ropy.

Saúdská Arábie, která je klíčovým členem kartelu OPEC, je podle zdroje agentury Reuters připravena akceptovat prodloužení dohodnutých těžebních limitů do června. Je prý rovněž připravena prodloužit své dobrovolné omezení těžby nad rámec dohody.

„Výkyvy, které vidíme u cen ropy, znamenají, že OPEC+ pravděpodobně znovu zaujme opatrný postoj,“ uvedla banka ING. „Jsme toho názoru, že skupina pravděpodobně ponechá úrovně těžby beze změny,“ dodala.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ