Největší chyba, kterou mohou teď investoři Alibaby udělat

Alibaba (NYSE: BABA) je často považována za solidní dlouhodobou investici do čínského vzkvétajícího technologického sektoru. Je vlastníkem největších platforem pro elektronický obchod a cloudovou infrastrukturu v zemi, jeho ekosystém se rozkládá napříč trhy s reklamou, médii, internetovým softwarem a hrami a trvale generuje dvouciferný růst tržeb a zisků.

Alibaba přesto za posledních šest měsíců ztratila téměř pětinu své tržní hodnoty, protože regulační orgány v Číně a USA podrobně zkoumaly její rozlehlé podnikání. Rostoucí výnosy dluhopisů, které vyvolaly rotaci směrem od technologických akcií s vyšším růstem k hodnotovým akciím, tento výprodej ještě umocnily.

Analytici stále očekávají, že příjmy a výnosy Alibaba letos vzrostou o 39 %, respektive 27 % a její akcie se obchodují pouze s 19 násobkem budoucího zisku.

Akcie společnosti Alibaba mohou vypadat podhodnoceně, ale investoři by měli být vždy skeptičtí vůči odhadům analytiků, zvláště pokud jde o společnost, která stále čelí tolika výzvám. Alibaba nesměřuje z útesu, ale nejhorší chybou, kterou mohou investoři právě teď udělat, je předpokládat, že nejhorší skončilo. Místo toho věříme, že to nejhorší teprve přijde, protože regulační orgány zpřísní dohled nad společností.

Situace v Číně
Na začátku roku 2020 začala čínská SAMR (Státní správa pro regulaci trhu) rozšiřovat své protimonopolní zákony, které se primárně zaměřovaly na velké zahraniční společnosti, ale také regulovaly společnosti čínské. Na konci roku 2020 SAMR donutila přidruženou společnost Ant Group k pozastavení IPO a pokutovala Alibabu za neschválené akvizice a zahájila formální protimonopolní soud.

SAMR údajně donutí Alibabu zastavit své exkluzivní dohody s obchodníky a používat propagační ceny k přilákání nových zákazníků.

Regulátor by mohl také tlačit na Alibabu, aby se zbavila části svých mediálních aktiv, aby omezila svůj online vliv, sdílela všechna svá uživatelská data se státem a distancovala se od svého spoluzakladatele a bývalého generálního ředitele Jacka Ma, který vyvolal pozastavení IPO společnosti Ant veřejnou kritikou čínských bank podporovaných státem.

Nová ustanovení Čínské komunistické strany (ČKS) z loňského roku, budou rovněž vyžadovat, aby domácí společnosti najímaly určitý počet registrovaných členů ČKS, aby sledovaly jejich obchodní praktiky. Aby toho nebylo málo, SAMR by mohl uvalit jednorázovou pokutu proti Alibabě, která pravděpodobně v roce 2015 překoná rekordní pokutu 975 milionů dolarů proti společnosti Qualcomm.

Všechna tato nová pravidla by mohla zpomalit růst hlavní obchodní činnosti společnosti Alibaba, která generuje většinu jejích příjmů. Mohli by také narušit jeho obranu proti jeho hlavním soupeřům v oblasti elektronického obchodu, JD.com (NASDAQ: JD) a Pinduoduo (NASDAQ: PDD) a zároveň by oslabily jeho systémové bariéry proti dalším technologickým gigantům, jako jsou Tencent a Baidu.

Situace v USA
Protimonopolní výzvy Alibaba v Číně dominují finančním zprávám, ale firma také čelí třem nepředvídatelným regulačním problémům ve Spojených státech.

Za prvé, nový americký zákon, který se zaměřuje hlavně na čínské společnosti kótované na amerických burzách, bude vyžadovat, aby všechny zahraniční společnosti dodržovaly přísnější pravidla auditu a prokázaly, že nejsou pod kontrolou zahraniční vlády. Pokud to nedodrží tři roky po sobě, mohly by být jejich akcie vypsané v USA vyřazeny.

Vzhledem k tomu, že CCP a SAMR zpřísňují pravidla, mohlo by být nemožné vyhovět těmto novým požadavkům v USA. Proto Alibaba na konci roku 2019 spustila sekundární kotaci v Hongkongu.

Zadruhé, společnost Alibaba Taobao byla opakovaně zařazena na černou listinu pro její údajný prodej padělaného zboží. Na tuto černou listinu bylo také zahrnuto Pinduoduo, zatímco JD.com ne.

A konečně, čínská vláda používá technologie Alibaba pro rozpoznávání obličeje, cloud a AI pro různé účely sledování. Tento kontroverzní vztah by spolu s dalšími výše zmíněnými problémy mohl z Alibaba udělat jasný cíl pro americké sankce.

Sečteno a podtrženo
Býci budou tvrdit, že regulační problémy Alibaby jsou dočasné a její nedávný propad představuje vzácnou nákupní příležitost. Medvědi si všimnou, že čínská vláda stanoví strop pro dlouhodobý růst společnosti a stále nejasné hranice mezi vládou a Alibabou by mohly znemožnit americkým investorům držet akcie, když začnou platit nové předpisy.

Akcie proto nyní mohou vypadat jako výhodná koupě, ale ze zřejmých důvodů jsou levné.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ