Stanley Black & Decker – koupit nebo je už příliš vysoko?

Stanley Black & Decker (NYSE: SWK) je ikonická společnost, kterou většina lidí zná, přestože ji nepoužívá. Existuje mnoho důvodů, proč se nám z Burzovního světa společnost a její budoucnost velmi líbí. To ale nemusí nutně neznamenat, že akcie musí nutně být dobrou investicí.

Před zakoupením akcií je třeba zvážit několik věcí. Pojďme se na ně podívat.

Výkon Stanley Black & Decker 2020 nebyl vůbec špatný
Minulý rok byl poznamenán pandemií COVID-19, která vedla země celého světa k uzavření jejich ekonomik. Cílem bylo zpomalit šíření viru, ale byla to velká rána pro ekonomickou aktivitu. Když společnost Stanley Black & Decker uvedla, že celoroční tržby v roce 2020 vzrostly o pouhé 1 %, byl to ještě navzdory situaci uspokojivý výsledek. Upravené výdělky mezitím vzrostly o 8 %, což je ve skutečnosti docela slušné. Zejména růst ve druhé polovině roku a akvizice pomohly vyrovnat zásah z počátků pandemie.

Proto je čtvrté čtvrtletí roku 2020 tak zajímavé na pohled. V tomto čtvrtletí se meziroční tržby společnosti Stanley Black & Decker zvýšily o 19 %. Výdělky byly vyšší zhruba o 50 %. Společnost ukončila těžký rok na pozitivní vlně, což naznačuje, že pandemický zásah byl skutečně jen dočasným nezdarem.

Do budoucna vedení očekává, že upravený zisk v roce 2021 se bude pohybovat mezi 9,70 USD a 10,30 USD na akcii. To naznačuje další dobrý rok, kdy upravené výdělky vzrostou zhruba mezi 7 % a 14 %. To je docela široká škála, kterou vedení uznalo, ale není to nijak bizarní vzhledem k tomu, že společnost popisuje současné prostředí jako „dynamické“.

Vzhledem k tomu, že na některých místech stále roste počet pozitivních případů na COVID-19 a návrat hospodářských odstávek v různých částech světa stále přetrvává, stále existuje značná nejistota. Ale i tak rok 2021 bude pro Stanley Black & Decker nadějnější než ten minulý.

Wall Street si akcií všímá
Z obchodního hlediska tedy Stanley Black & Decker vypadá docela dobře. A Wall Street si je toho vědom. Například cena akcií je nyní asi o 20 % vyšší než na začátku roku 2020 před pandemickým zásahem. Za poslední rok se hodnota akcií zdvojnásobila a loni se silně odrazila od pandemického medvědího trhu. Dnešní otázka tedy není ve skutečnosti, zda je Stanley Black & Decker dobrá společnost, ale jde o to, zda stojí za tu cenu, za kterou je k mání dnes.

Odpověď je pravděpodobně ne a pohled na některá čísla pomůže vysvětlit proč. Poměr ceny a prodeje společnosti Stanley Black & Decker je v současné době přibližně 2,15 násobek oproti pětiletému průměru pouhých 1,6 násobku. Jeho poměr cena / zisk je dnes zhruba 26, v porovnání s dlouhodobějším průměrem 23,5k. Stejný trend nadhodnocování platí i pro poměry ceny k účetní hodnotě a ceny k peněžním tokům. Nejedná se o levnou akci.

Pro ty, kteří se zaměřují na dividendy, je výnos 1,4 %, což je ve skutečnosti mírně pod úrovní, kterou byste mohli získat z indexového fondu S&P 500. Ještě důležitější je, že je to pro společnost téměř nejnižší úroveň za posledních 30 let. Stanley Black & Decker dnes vypadá velmi draho, téměř jakýmkoli způsobem se na to podíváte.

Shrnutí
I skvělá společnost může být špatnou investicí, pokud za akcie zaplatíte příliš mnoho. Tato rada pochází od otece investičního výzkumu Benjamina Grahama (muže, který pomáhal trénovat Warrena Buffetta). Stanley Black & Decker dnes vypadá jako dobře fungující společnost, která má ovšem vysokou cenu. Existují lidé, kteří si myslí, že vyhlídky na růst společnosti ospravedlňují ocenění titulu. To může být pravda, ale každý, kdo má sebemenší pochybnosti, pravděpodobně bude chtít ponechat tento titul na svém seznamu přání a ne na seznamu nákupů.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ