Coinbase zamíří na burzu už 14. dubna

Primární úpis akcií kryptoměnové směnárny Coinbase je bezesporu jednou z nejočekávanějších událostí první poloviny tohoto roku. Ani toto IPO se sice nevyhnulo několika nepříjemným komplikacím, nyní se ovšem zřejmě vše pomalu začíná chýlit ke konci. Coinbase by se měla podle všeho začít veřejně obchodovat už 14. dubna.

Coinbase Global Inc., je v současnosti největší burza kryptoměn v USA – a jako taková bude slavnostně uvedena na burzu Nasdaq. Americká komise SEC pro obchodování s cennými papíry měla konečně podat souhlas a společnost tak ve své burzovní premiéře nabídne hned 114,9 milionu akcií; konkrétně jako součást přímého kotování. Coinbase zároveň bude absolutně první krypto burzou, která se stane veřejně obchodovatelnou ve Spojených státech.

Očekávaná událost se měla původně konat už v březnu, ale společnost minulý měsíc oznámila, že odloží zařazení na duben, aniž by uvedla důvody zpoždění. Mluvilo se ovšem především o pokutě, kterou Coinbase musela zaplatit. Zda ale tato událost opravdu vedla k odkladu, to bychom se už mohli pouze domýšlet.

Ve čtvrtek Coinbase oznámila, že navrhovaná přímá kotace jejích kmenových akcií třídy A byla ze strany SEC prohlášena za efektivní už 1. dubna. Snad to tedy ze strany americké legislativy nebyl žádný aprílový žertík a akcie se skutečně začnou obchodovat na globálním trhu pod symbolem „COIN“.

Coinbase má v současnosti 43 milionů uživatelů ve více než 100 zemích po celém světě. V aukci na soukromém trhu počátkem tohoto roku se akcie údajně obchodovaly mezi 350 a 375 USD, z čehož vyplývá před-IPO ocenění někde mezi 90 a 100 miliardami USD.

Společnost později aktualizovala své podání u SEC a zveřejnila průměrnou cenu akcie 343,58 USD na soukromém trhu, kterou Nasdaq pravděpodobně použije takovou částku jako referenční cenu i před přímým uvedením společnosti na burzu.

Burza kryptoměn, která vykázala tržby 1,3 miliardy USD a zisk 322 milionů USD pouze v roce 2020, do značné míry závisí na poplatcích aktivních obchodníků na její platformě. Ty jsou podle některých kritiků přehnaně vysoké, pravdou ovšem zůstává, že Coinbase do značné míry demokratizuje přístup ke kryptoměnám a nákup na jejích platformách je opravdu velmi intuitivní a bezpečný.

Zdá se navíc, že právě takové načasování nemohlo být pro Coinbase už lepší, maloobchodní poptávka po kryptoměnách totiž v současnosti rozhodně neklesá.

Zdá se, že trh s kryptoměnami je připraven na další krok směrem nahoru. Bitcoin pomalu útočí na nový rekord na ceně a tento rekord aktuálně překonala i druhá největší kryptoměna Ethereum. Ta již překonala magickou hranici 2 tisíc dolarů.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ