Koruna po Velikonocích posílila k euru i dolaru

Koruna po velikonočních svátcích posílila k oběma hlavním světovým měnám. K euru zpevnila proti čtvrtku o sedm haléřů na 26,03 Kč/EUR, k dolaru posílila o 21 haléřů na 21,99 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na webu Patria Online. Podle hlavního ekonoma Next Finance Vladimíra Pikory se dá očekávat, že s koncem lockdownu koruna ještě víc posílí.

„Nelikvidní velikonoční trh umožnil koruně během velikonočního pondělí zpevnit pod 26,00 CZK/EUR. Jakmile se však dnes otevřely české banky, kurz zařadil zpátečku a korigoval ke 26,10 CZK/EUR. Později našel rovnováhu kolem 26,05 CZK/EUR, takže je nepatrně silnější než ve čtvrtek večer,“ shrnul obchodování Pikora.

V Česku v neděli 11. dubna končí nouzový stav, vláda dnes projednává plán návratu dětí do škol. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) už informoval, že obchody s dětským oblečením a obuví, papírnictví, čistírny, prádelny, zámečnictví či farmářské trhy se budou moci znovu otevřít od 12. dubna. Provoz budou moci od 12. dubna obnovit také zoologické a botanické zahrady, a to ve venkovních areálech a s podmínkou maximální kapacity 20 procent.

Mezinárodní měnový fond (MMF) dnes zhoršil výhled české ekonomiky na letošní rok. Nyní počítá s růstem o 4,2 procenta, zatímco loni na podzim čekal vzestup o 5,1 procenta. Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda ale uvedl, že koruna na zveřejnění prognózy nijak výrazněji nereagovala. Celkově je podle něj prognóza MMF k ČR poměrně příznivá, nikoli však nad rámec toho, s čím trh víceméně počítá.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ