Bude vakcína společností Pfizer a BioNTech ještě větší úspěch než se čekalo?

Vakcína společností Pfizer a BioNTech je fenomenálním příběhem úspěchu, úžasně rychlého vývoje a účinnosti. A teď je tu ještě více dobrých zpráv. Zde je důvod, proč by vakcíny od společností Pfizer a BioNTech mohly být ještě lepší, než se očekávalo.

Vítězství proti dalším kmenům
Minulý týden společnosti Pfizer a BioNTech oznámily aktualizované výsledky své pozdní fáze studie, která sloužila jako základ pro získání povolení pro nouzové použití (EUA) pro BNT162b2. Pravděpodobně nejpřekvapivější novou informací z těchto výsledků bylo, že vakcína byla stoprocentně účinná při prevenci COVID-19 v Jižní Africe, kde je nekontrolovatelná varianta koronaviru s názvem B.1.351.

Někteří odborníci na zdraví vyjádřili obavy, že v současnosti dostupné vakcíny COVID-19, mohou být mnohem méně účinné proti novým variantám – zejména B.1.351. Studie provedené v laboratořích zjistily, že vakcína od dua Pfizer a BioNTech a vakcína vyvinutá společností Moderna produkovaly mnohem nižší hladiny neutralizačních protilátek u jihoafrické varianty než u dominantního kmene koronavirů.

Společnosti Pfizer, BioNTech a Moderna vzaly tuto hrozbu vážně. Společnosti zahájily nové klinické studie k vyhodnocení posilovacích dávek jejich vakcín při ochraně před novými variantami koronaviru.

Nejnovější výsledky společností Pfizer a BioNTech jsou však povzbudivé. Miliony lidí očkovaných BNT162b2 mohou být před jihoafrickou variantou chráněny více, než se původně myslelo.

Studie v pozdní fázi, kterou provedli společnosti Pfizer a BioNTech, však zahrnovala pouze 800 účastníků v Jižní Africe. Vyskytlo se devět případů COVID-19, přičemž všechny případy byly ve skupině s placebem ve studii. U šesti z těchto devíti případů bylo potvrzeno, že mají variantu B.1.351. Je možné (a dokonce pravděpodobné), že ve studii, zahrnující větší počet účastníků by BNT162b2 nebyl 100% účinný v prevenci proti jihoafrické variantě.

Další výsledky
Pfizer a BioNTech také uvádějí, že BNT162b2 dosáhl 91,3% celkové účinnosti. Možná by vás zajímalo, zda by to mělo být považováno za špatnou zprávu, protože původně uváděná celková účinnost vakcíny byla 95%. Ve skutečnosti je to dobrá zpráva.

První výsledky společností hodnotily účinnost relativně brzy poté, co účastníci studie v pozdním stadiu dostali druhou dávku. Na základě aktualizovaných výsledků společností Pfizer a BioNTech se zdá, že o několik měsíců později nedochází k velké degradaci ochrany proti infekci.

Snad nejlepší zprávou je, že BNT162b2 byl i nadále vysoce účinný při prevenci závažných onemocnění. Společnosti Pfizer a BioNTech uvedly, že vakcína byla 100% účinná při prevenci závažných onemocnění na základě definice Centra pro kontrolu a prevenci nemocí v USA a 95,3% účinná při prevenci závažných onemocnění na základě definice amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv.

Lepší než očekávané prodeje?
Vzhledem k tomu, že se vlády po celém světě zajímají o variantu B.1.351, nejnovější zprávy od společností Pfizer a BioNTech by se mohly promítnout do lepších prodejů BNT162b2, než se očekávalo. V únoru společnost Pfizer předpokládala, že vakcína vygeneruje tržby kolem 15 miliard dolarů na základě v té době uzavřených dohod o dodávkách. Od té doby však Pfizer a BioNTech zajistily více velkých dodavatelských dohod.

Společnost BioNTech ve své aktualizaci ve čtvrtém čtvrtletí 30. března uvedla, že její tržby z BNT162b2 v letošním roce by měly činit 9,8 miliard eur (přibližně 11,5 miliard dolarů). Společnosti Pfizer a BioNTech sdílejí zisky z vakcíny rovnoměrně, takže se zdá, že celkové příjmy z vakcíny kolem 23 miliard dolarů jsou na cestě. Opět platí, že předpoklad společnosti BioNTech byl založen na tehdy uzavřených dohodách o dodávkách.

BNT162b2 se nemusí nakonec ukázat jako stoprocentně efektivní při poskytování ochrany proti jihoafrické variantě. Pokud je však proti této variantě vysoce efektivní, existuje docela dobrý předpoklad, že Pfizer a BioNTech uzavřou ještě více dodavatelských smluv s jinými zeměmi. Pravděpodobně také dostanou objednávky na příští rok z USA a Evropy.

Akcie BioNTech již letos vzrostly o více než 30 % díky úspěchu BNT162b2. Vzhledem k tomu, že nejnovější dobré zprávy společnosti potenciálně směřují k vyšším prodejům, myslíme si, že akcie společnosti Pfizer stály za zvážení.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ