CEO Pziferu pronesl něco, co by mohlo zajímat investory Moderny a BioNTechu

Vývoj vakcíny proti viru SARS-CoV-2 byl heroickým výkonem. Byla to nejrychlejší vakcína, která byla kdy vyvinuta (dříve proces trval čtyři roky). Dnes jsou lidé po celém světě naočkováni mRNA, která nese pokyny pro tvorbu bílkovin, které buňky používají pro téměř všechny tělesné funkce.

BioNTech (NASDAQ: BNTX) a Moderna (NASDAQ: MRNA) pracují s touto technologií již více než deset let. Rok po partnerství s jedním z nich si generální ředitel společnosti Pfizer (NYSE: PFE) myslí, že jeho společnost má vše vyřešené a je připravena jít sama. Je to odvážné tvrzení, ale co když má pravdu?

Krátká historie RNA
DNA ukládá pokyny, které buňky používají k výrobě proteinů. Messenger RNA (mRNA) je stejně důležitý, protože přenáší genetický kód z DNA do aparátu na výrobu proteinů. Přestože byla relativně snadno vyrobitelná, žádná vakcína mRNA před pandemií COVID nikdy nezískala souhlas. Když začal výzkum v 90. letech, bylo považováno za příliš neobvyklé, aby bylo možné získat jakoukoli podporu nebo financování. Katalin Kariko, výzkumná pracovnice, která kód nakonec prolomila, byla ve skutečnosti kvůli nedostatečnému pokroku degradována na University of Pennsylvania.

Ale její teorie dává biologický smysl, protože imunitní systém rychle zničí veškerou syntetickou RNA, kterou najde. Deset let po svém degradování Kariko záhadu vyřešila a vydala řadu článků. Tento výzkum upoutal pozornost nejméně dvou vědců, kteří založili společnosti Moderna a BioNTech.

Dnes v roce 2021 tyto společnosti mají několik kandidátů na léky na boj proti virovým chorobám, rakovině a dalším chorobám. Společnost Moderna má v určité fázi klinického vývoje 27 kandidátů, zatímco BioNTech jich má 22. Jak asi víte, oba nyní také mají povolené vakcíny pro COVID-19.

Odvážné tvrzení
Možná si myslíte, že deset let práce a portfolio kandidátů nabídne určitou ochranu před soupeři. Můžete také očekávat, že strategičtí partneři mohou rozpoznat odborné znalosti potřebné při vývoji těchto léků. Pokud tak učiníte, výkonný ředitel společnosti Pfizer Albert Bourla si myslí, že se mýlíte.

Bourla nedávno diskutoval o zkušenostech své společnosti, jako partnera společnosti BioNTech pro jejich společnou vakcínou COVID-19. Tvrdil, že uplynulý rok přinesl jeho společnosti desetiletou zkušenost. Rovněž věří, že Pfizer je nyní přední společností v oblasti mRNA a nechce přijít o svou výhodu. Řekl, že jeho společnost bude najímat zaměstnance a využívat novou výrobní síť mRNA, kterou vyvinula v loňském roce. Navzdory tomu, že se mu spolupráce s BioNTech líbila, nemyslí si, že je partnerství nadále nutné a řekl: „Vyvinuli jsme vlastní odborné znalosti.“

Co to znamená pro investory do společností BioNTech a Moderna
I když společnost Pfizer uspěje sama, trh s biotechnologiemi je dostatečně velký, aby uživil mnoho vítězů. Příkladem je, že společnost Pfizer již spolupracuje s BioNTech na vakcíně proti chřipce. Společnost také předpokládá výrobu Comirnaty na několik let, přičemž analytici předpovídají v příštím roce tržby 10 miliard USD a 2,4 miliard USD v roce 2025. Rozdělení zisků 50–50 dává každému partnerovi dostatek kapitálu na podporu jeho pokusů s mnoha nemocemi.

Společnost Pfizer mohla v roce 2020 vybudovat působivou síť výroby a logistiky mRNA, ale vědecky se posledním rokem zabývala rakovinou prsu. Ibrance, její klíčová droga proti rakovině prsu, selhala ve svém pokusu stát se léčbou v rané fázi. Jeho lék na artritidu Xeljanz ukázal zvýšené riziko srdečního infarktu a rakoviny ve srovnání s alternativní léčbou.

To znamená, že v čele nového odvětví jsou dvě menší a hbitější firmy. Pfizer bude bezpochyby impozantním konkurentem. Je to však starý farmaceutický gigant se spoustou peněz, ale se skvrnitou historií. Snaží se to transformovat, ale zatím na to není mnoho důkazů.

Pro akcionáře společností Moderna a BioNTech jsou výroky společnosti Pfizer velkou příležitostí. Tyto dva podniky budou pravděpodobně pokračovat ve výrobě inovativních léků a společnost Pfizer bude pravděpodobně přispívat v oblasti mRNA. Dokud Pfizer neprokáže, že to zvládne sám, bude Wall Street pravděpodobně nadále sázet na společnosti s duševním vlastnictvím. Investoři, kteří chtějí expozici budoucnosti mRNA, by pravděpodobně měli také.

Zanechat komentář

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ